Sedmadvacátého května však v Los Angeles agentům Imigrační a celní služby USA neunikl.

„Zadrželi čtyřicetiletého Čecha z Prostějovska, na kterého Krajský soud v Brně vydal už v březnu roku 2006 mezinárodní zatykač. Tento muž je v České republice stíhán pro trojnásobnou loupež a dvojnásobnou krádež,“ potvrdil tiskový mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Podle informací Deníku se jedná o Roberta Kovaříka z Prostějova.

Jeho trestní minulost v Česku je opravdu pestrá a ti, kdo mu při jeho zločinech zkřížili cestu, na setkání s ním určitě dlouho nezapomenou. Patří mezi ně například řidič, který sjížděl devátého listopadu roku 1999 kolem osmé večer z rychlostní silnice od Olomouce do Prostějova.

Ze tmy proti němu vystoupil muž a namířil na něj pistoli. Donutil ho zastavit a vystoupit z vozu. Pohotovému šoférovi se naštěstí podařilo v nestřeženém okamžiku přeskočit svodidla a zmizet v nočních stínech.

Lupič pak nasedl do jeho auta a odjel směrem na Prostějov. Řidič vyvázl bez zranění, ale jeho zaměstnavatel utrpěl škodu téměř milion korun.

Činy Roberta Kovaříka připomínají akční gangsterky, loupil totiž i s celou bandou.

„Sedmadvacátého dubna roku 2000 přepadli v Prostějově muže v autě. Svými vozy jej na silnici zablokovali a shodili auto i s obětí do příkopu,“ popsala akci ozbrojené skupiny mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Otřeseného muže posléze útočníci vytáhli z kabiny a s pistolí pod krkem jej obrali o dva miliony.

Svou bilanci si banda zlepšovala vloupačkami. Třiadvacátého dubna roku 2000 vnikli do prodejny Profi – sport v Plumlově, kde sebrali, co jim přišlo pod ruku. Zmizely motorové pily, postřikovače, travní sekačky, křovinořezy, motorové nůžky na živé ploty a další zboží.

Rozsudek má padesát stran

Hodnotu ukradených věcí spočítal tehdy majitel na více než půl milionu korun. V témže roce se Robert Kovařík s kumpány vloupal do rodinného domu v Litovli, kde rozbil trezor a odnesl si sto tisíc korun.

Za tyto svoje skutky byl odsouzen jako uprchlý, naposledy Krajským soudem v Brně.

„Rozsudek má více než padesát stran. V některých bodech sice obžalovanému nebyla vina prokázána, přesto zněl konečný verdikt deset let vězení,“ uvedla Miroslava Sedláčková.

Robert Kovařík je zatím za mřížemi americké věznice a úředníci nyní vyřizují jeho předání do České republiky. Ze Spojených států totiž bude s největší pravděpodobností vyhoštěn.