Tímto způsobem si od loňského listopadu do září letošního roku „vydělával" na jídlo a bydlení.

Poškozeným způsobil škodu za téměř 340 tisíc korun. Podle policistů však nemusí být počet vloupání konečný.

„Jedná se o polobezdomovce, který přespával pod balkony domů. Kradl především peníze a věci, které se daly zpeněžit. Tímto způsobem si vydělával na obživu a bydlení po levných ubytovnách a penzionech. Protože byl i příležitostným konzumentem drog, část peněz potřeboval i na nákup návykových látek," informoval šéf prostějovské policie Pavel Novák.

Policisté zjistili, že muž v 35 případech kradl v Prostějově, ale pohyboval se také v Bedihošti, Čehovicích, Čechovicích a Výšovicích.

„Na svých výpravách se zaměřoval hlavně na restaurace, bary, občerstvení a kantýny. Navštívil však i prodejny, klubovny a firmy," dodal Pavel Novák. Pro zloděje bylo specifické, že se do objektů dostával oknem.

„Zaměřoval se na okna otevřená na ventilaci," upřesnil šéf prostějovských policistů.

Lezl i přes třímetrové zdi

Tímto způsobem se dostal i do restauračního zařízení, které provozuje Eugen Kudláček.

„Vloupal se ke mně malým okénkem, u kterého by mě nenapadlo, že by se jím mohl někdo protáhnout. Musel přitom skočit asi dva metry do hloubky," doplnil živnostník, který byl za patnáct let provozování restaurace již šestkrát vykraden.

„Ukradl mi cigarety v hodnotě šesti tisíc korun. Po těchto zkušenostech už zboží nakládám do auta a vozím domů," dodal Eugen Kudláček a dodal, že nedoufá v náhradu škody.

„Zloděj vám peníze nikdy nevrátí. Myslím, že by soudy při rozhodování o výši trestu měly zvážit, zda má člověk šanci na nápravu. Vězení jsou v dnešní době jako rekreační zařízení a fitcentra. Pro bezdomovce jsou dobrou alternativou ubytování na zimu," míní poškozený živnostník.

Podle policistů prokázal muž v mnoha případech i neobvyklou mrštnost.

„V patnácti případech musel překonat zeď vysokou od 1,8 do 3 metrů," spočítala policejní mluvčí Irena Urbánková.

„Při zadržení měl hematom na hlavě, protože spadl z 2,5 metru na beton," dodal Pavel Novák.

Podezřelý muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již trestán. Jen letos si od soudu dvakrát odnesl podmíněný trest. Nyní je ve vazební věznici v Olomouci a za jeho noční výpravy mu hrozí až pět let za mřížemi.