Samosoudkyně Ivona Otrubová mu za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, výtržnictví a poškozování cizí věci, vyměřila deset měsíců odnětí svobody.

Trest je podmínečný, odklad činí dva roky.

„Vzala jsem v úvahu, že obžalovaný nemá záznam v trestním rejstříku a starosta obce potvrdil, že jde o bezproblémového usedlíka,“ odůvodnila výši trestu.

Milan M. se nyní rozmýšlí, zda podá odvolání ke krajskému soudu. Tvrdí, že v konfliktu s osazenstvem místní hospody, který se odehrál loni 10. září večer, se snažil pouze hájit napadeného syna.

„Vždyť ho mohli zabít. Byl už třikrát na operaci a šrám má dva milimetry od mozku. Na hlavu mu dříve spadl kus skla,“ říká.

Syn si podle jeho výpovědi přišel do hospody něco koupit. „Zbili ho tam. Když jsem se přišel zeptat, kdo ho napadl, dostal jsem do huby taky. Zvedlo se jich proti mně asi šestnáct,“ řekl krátce po rvačce redaktorům Prostějovského deníku.

Tyče, pěsti a kopance

Za konfliktem stál spor ohledně rychloměru, který se údajně ztratil z jízdního kola na chodbě hospody. Potyčka, v níž na jedné straně stála obsluha hospody spolu se štamgasty a na straně druhé Milan M. se synem, se rozrostla s bitku před hospodou, do níž se zapojilo několik Milanových soukmenovců. Provozovatele hostince a některé z hostů zbili tyčemi a pěstmi. Uštědřili jim i kopance.

„O průběhu konfliktu svědčili lidé, kteří jej sledovali z oken okolních domů,“ zmínila se soudkyně Ivona Otrubová, která potrestala nejen Milana M., ale i jeho spojence. Odcházeli s podmínečnými tresty v řádech několika měsíců.

„Cítím se nevinen, odvolávám se,“ prohlásil ihned před soudní stolicí jeden z útočníků. Další si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Byl mezi nimi i Milanův nezletilý syn, kvůli němuž bitka vypukla. „Písemné znění rozsudku pečlivě prostudujeme a zvážíme možnost odvolání,“ sdělil jeho obhájce Tomáš Kotrys.

Lidé, kteří syna Milana M. napadli, před soudem nestanuli. Jejich případ řešila přestupková komise v Prostějově. A neshledala žádné provinění.

Ve Tvorovicích je nyní klid. Potvrdil to nový provozovatel místní hospody i sám Milan M. Tíží ho však nejen trest, ale i povinnost uhradit část škod na rozbitém zařízení podniku. Spolu s dalšími má také zaplatit náklady spojené s léčbou napadených. Dohromady jde o zhruba sedm tisíc korun. Milan M. je ale nezaměstnaný, stejně jako většina potrestaných.

„Musíme ty peníze nějak poskládat,“ uzavírá.