Přestože policisté mají možnosti, jak ztracený telefon lokalizovat, přistupují k tomu jenom v závažných případech, krádeže mezi ně nepatří.

Oblíbenou strategií kapsářů je ukrást telefon v autobuse nebo tramvaji, v tlačenici zaloví do kapsy cestujícího nebo do jeho batohu a mobil je jejich. Podobné to bylo v případě pětadvacetileté Olomoučanky, která takto přišla minulý týden o zařízení za bezmála deset tisíc korun.

Zhruba ve stejné době ukradli zloději mobilní telefony značky Huawei na diskotéce v Citově na Přerovsku nebo nedaleko sídliště Eduarda Beneše v Prostějově.

Policie pouze blokuje telefony

Policisté mohou zablokovat přímo přístroj, stačí znát výrobní číslo takzvané IMEI, které je na dokladu o koupi nebo se zobrazí po stisknutí znaků *#06#.

„Policie ČR provádí pouze blokaci mobilních telefonů, neprovádí blokaci odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu může majitel zablokovat přímo u operátora," upřesnila mluvčí krajské policie Irena Urbánková s tím, že k zablokování zařízení dojde do čtyřiadvaceti hodin. Pokud by se přístroj našel, je možné jej opětovně odblokovat.

Mobilní operátoři radí s blokací SIM neotálet, aby zloděj zbytečně neplýtval kreditem nebo nepříjemně nezvedl měsíční vyúčtování. „K zablokování SIM karty potřebuje zákazník znát heslo pro komunikaci. Zablokování je téměř okamžité," informoval Lukáš Hrabal z oddělení komunikace T-Mobile.

Číslo může majiteli zůstat

O číslo přitom člověk nadobro přijít nemusí. „Operátor mu může vystavit novou SIM. Zákazníkům však doporučujeme pravidelně zálohovat data, aby při ztrátě nebo krádeži nepřišli o kontakty, fotky a podobně," poradila mluvčí O2 Lucie Pecháčková a dodala, že existuje také možnost telefon proti krádeži pojistit.

Sami policisté sice mají možnost zjistit, kde telefon je, ale volí ji pouze v několika málo situacích. A to když prověřují či vyšetřují trestný čin nebo když je někdo v ohrožení života, případně mu hrozí újma na zdraví nebo se pohřešuje. Operátor může podle signálu mobil vyhledat, jenom když to požaduje policie.

Nespouštět telefon z očí

„Zákazník má však možnost opatřit telefon různými komerčními službami typu Find my phone," poradila Veronika Exnerová z tiskového oddělení Vodafone.

Mezi další preventivní opatření, která mohou zabránit krádeži, patří například zamčení SIM karty pomocí pin kódu, uzamčení displeje telefonu.

„V rovině fyzické bezpečnosti jde o známá pravidla typu nenechávat telefon na stole v restauraci, mít ho pod vizuální kontrolou nebo ho, stejně jako peněženku, nenosit v zadní kapse kalhot. Je také třeba být opatrný při půjčování telefonu neznámým lidem," shrnul Lukáš Hrabal z T-Mobile.