Předsedkyně senátu, soudkyně Ivona Otrubová, verdikt nevyřkla, odročila jednání na devátého září, kdy bude vyslýchat další svědky a budou k dispozici znalecké posudky.

Dějištěm příběhu, který se soud snaží rozplést, byl dům na okraji jedné z obcí na jihu Prostějovska.

Ten si koupil obžalovaný muž a přivedl si do něj letos v lednu svoji družku i s dvanáctiletým chlapcem a šestiletou dívenkou, které měla z předchozího manželství.

Pro děti i oba dospělé se přechodem z malého města na vesnici hodně změnilo.

„Předtím jsme chodili odpoledne ven, nebo jezdili na kolech. Ale na baráku byla práce a tak musel kluk pomáhat,“ líčil situaci dvaatřicetiletý muž sportovní postavy s tmavýma očima a vysokým čelem, který stál před soudem jako obžalovaný.

Chlapec byl podle něj vzpurný a líný a neměl jej rád protože v rodině nahradil jeho otce. O holčičce však mluvil jako o zlatíčku.

Po večerech s ní prý například cvičíval výslovnost, protože měla problémy s mluvením a docházela na logopedii.

Zvnějšku se zdálo, že otčím vede děti k práci a k poslušnosti, i když o některých výchovných metodách by moderní pedagog mihl polemizovat. Zdálo se, že do vesnice se přistěhovala běžná rodina.

Obžaloba však viděla celou věc jinak.

„Chlapce nutil k pracím, které byly nepřiměřené jeho věku. Například musel kopat jámy na zahradě a vozit kolečka s těžkým nákladem. V pokoji mu vyšrouboval žárovku ze svítidel, takže se chlapec nemohl připravovat do školy. Strefoval se do něj kamením a nabádal k tomu i jeho mladší sestru,“ uvedla státní zástupkyně.

Děti podle ní dostávaly často bití, a holčičku nutil vstávat uprostřed noci a opakovat slova těžká na výslovnost. Měl ji také tahat za uši a vytrhávat vlasy.

Kindervajíčko za úder kladivem do kolene

Po čase si učitelky na základní škole v sousední obci i vychovatelky v místní mateřské školce všimly,že děti mají různá zranění.

„Chlapec vodil svou sestru do školky, jednou přišel a kulhal. Tvrdil, že otčím navedl sestřičku, aby ho uhodila kladívkem do kolena, že za to dostane kindrvajíčko. Jindy zase přišla holčička se zarudlýma naběhlýma ušima, ve kterých měla zaschlou krev a říkala, že jí to udělal obžalovaný,“ vypovídala před senátem učitelka z mateřinky.

„Hlásila jste to někomu?“ ptal se obhájce. „To bylo v kompetenci paní ředitelky, opáčila učitelka. Ředitelka mateřské školy pak věc skutečně ohlásila na policii.

Učitelky základní školy si zase všimly velké podlitiny v chlapcově tváři.

„To se stalo, když ji vedl ze školky a ona byla celá zablácená. Nejdřív říkal, že spadla, ale když jsem uviděl, že má mezi lopatkami otisk jeho boty, neudržel jsem se a jednu mu praštil. Později jsme se dozvěděli, že do ní před klukama kopal a křičel, že smrdí,“ hájil se obžalovaný.

Na policii však klučina tvrdil, že dostal bití za neuklizený smetáček.

On pan.. není hodný, babi

Podle protokolu měl otčím dětem také vyšroubovat v pokojíčku žárovky a chlapec se tak večer nemohl připravovat do školy. Jindy zase konfliktní jednání přimělo děti k tomu, aby utekly z domova.

„Skládali jsme tašky na pergolu a kluk je házel na hromadu jako dříví. Přes polovinu jich rozbil. Tehdy jsem na něho křičel, že jestli se mu tady nelíbí, tak tady bydlet nemusí. Pak utekl,“ vysvětloval obžalovaný.

Podlitin si všimla i babička, která v polovině dubna dostala děti do péče.

„Byli jsme nakupovat oblečení a všimla jsem si modřin. Když jsem se ho ptala co se mu stalo, nechtěl mi nic říct. Až potom mi malá řekla stranou: „On pan … není hodný babi.“ Asi se ho děti bály,“ vyprávěla před soudem babička.

Také vyprávěla o mozolech, které měl chlapec na rukou

Poslední předvolaný svědek se slyšení nedočkal, jednání totiž už trvalo více než čtyři hodiny. Proto jej soudkyně předvolala na další jednání.

Na něm by se měli objevit i ostatní svědkové, které obhajoba navrhla kvůli přítomným novinářům pouze písemně. Do devátého září by měli vyhotovit své posudky i lékaři a soudní znalci. Muži hrozí až osm let vězení.