Soudní proces s Františkem Tuhým zahájilo čtení obžaloby. Ta viní Tuhého z toho, že si přivlastnil v letech 2004 a 2008 desítky milionů korun. K tomu si nechal vyplácet mzdu dvě stě tisíc korun měsíčně.

Bývalý ředitel oděvního gigantu během úterního soudu zdůraznil, že firma pod jeho vedením prosperovala a pokud by ve své pozici zůstal, podnik by byl úspěšný i v současnosti.

„Obžalovaný František Tuhý byl obviněn Krajským státním zastupitelstvím v Brně z toho, že se dopustil trestného činu zpronevěry," sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.

František Tuhý se v roce 1993 stal spoluzakladatelem společnosti OP. Později zde získal čtyřiapadesátiprocentní podíl akcií. Žalobce vidí rozpor v tom, že byl Tuhý předsedou představenstva, které rozhodovalo o tom, jak se budou vyplácet odměny. Ty pro tehdejšího ředitele však měla schvalovat valná hromada.

Tuhý si podle svých slov nebyl vědom potíží, které plynuly ze souběhu těchto funkcí.

„Nikdy nikdo nevznesl připomínky k vyplácení prémií, a to ani auditoři, kteří pravidelně ekonomiku firmy kontrolovali," uvedl bývalý generální ředitel. Soudu řekl, že splňoval všechny podmínky, aby mu odměny byly vyplaceny.

Hrozí mu 5 až 10 let za mřížemi

Mluvčí soudu uvedla, že byl trestný čin, kterého se měl dopustit František Tuhý, vyhodnocen jako obzvláště závažný případ zpronevěry.

„Podle zákona 206 hrozí tomu, kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu a způsobí tak na cizím majetku škodu více než pět milionů korun, pět až deset let za mřížemi," uvedla Lenka Smutná Polachová a dodala, že soud v případu vyslechne i bývalé zaměstnance Oděvního podniku.

Nedávno bylo také obviněno pět bývalých manažerů společnosti.

Někteří z bývalých zaměstnanců OP, jako třeba František Nezval, už vývoj kauzy neřeší.

„Zažil jsem Františka Tuhého ve funkci, ale nechci se k němu ani k žádnému dalšímu členovi vedení příliš vyjadřovat. Ani moc průběh celého případu nesleduji, už je práce v Oděvním podniku deset let za mnou. Navíc mi to přijde jako kauza, kde je všechno nejasné," vyjádřil se.

Oděvní podnik Prostějov patřil k největším výrobcům konfekce ve střední Evropě. V době své největší slávy zaměstnával až deset tisíc lidí, v roce 2010 však měl podnik jen pět set zaměstnanců. Firma se dostala opakovaně do konkurzu, naposledy v květnu 2011. Z jejího předlužení bylo obviněno také několik představitelů vedení OP. Letos na konci června výbuch poslal k zemi hlavní budovu Oděvního podniku.