„Opilci se tady soudí pořád. Přitom tresty jsou pro ně přísné dost," konstatoval předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa.

Ani soudní zákaz řídit auto v některých případech nepomáhá.

„Lidé, kteří přes zákaz řízení dál sedají za volant, si hrozbu dalšího trestu často neuvědomují," poznamenal předseda prostějovského sou­du.

Policisté zastavili vůz, v němž seděl šofér v zákazu řízení, v úterý.

„Šlo o jednatřiceti­letého muže. Policejní hlídka jej přistihla před polednem za volantem vozidla Škoda Felicia v Suchdole. Během kontroly policisté zjistili, že řidič má okresním soudem vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková.

Přiblížila, že zákaz řízení pro šoféra platil až do března roku 2016. Za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání muži hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

Víkendoví hříšníci

Šoférů pod vlivem alkoholu pak policisté na Prostějovsku zaznamenali od soboty do pondělí pět. Nejvíc nadýchal řidič, kterého zastavila hlídka v neděli v Suchdole.

„Policisté zde kontrolovali sedmatřicetiletého řidiče Škody Felicia. Provedená dechová zkouška byla pozitivní," sdělila Urbánková s tím, že v dechu měl při první zkoušce 1,52 a při druhé 1,44 promile alkoholu.

„Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a lékařskému vyšetření se po poučení odmítl podrobit. Na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a zakázána další jízda. Nyní je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti," uvedla policejní mluvčí.

Bezohlednost

Jitka Chalánková, prostějovská poslankyně za TOP 09, míní, že opilství za volantem poukazuje ze všeho nejvíc na celkový stav společnosti.

„Alkohol za volantem se netoleruje, legislativa je dostatečně přísná. To, že řidič pod vlivem usedne za volant, je otázka bezohlednosti," vyjádřila se.

Bezohlednost vůči okolí prokázal v pondělí třicetiletý řidič Renaultu Twingo. Hlídka ho kontrolovala před osmou ráno mezi Určicemi a Prostějovem.

„Dechová zkouška na alkohol byla negativní. Test na návykové látky byl pozitivní na amphetaminy, methamphetaminy, canabis a extázi," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

K požití návykové látky se muž doznal. Na místě mu byl také zadržen řidičský průkaz a zakázána další jízda.

Alena Bendová, pracovnice prostějovského K – centra, které ve svém sídle ve Vrahovické ulici nabízí pomoc drogově závislým varovala, že jakákoliv kombinace drog je velmi nebezpečná. Účinek takového koktejlu totiž může být protichůdný, nebo se i násobit.