Důvěřiví Olomoučané jim za jediný den věnovali přes pět tisíc korun.

Podvodníci si však všechny vybrané peníze nechávali pro sebe, příběh o tělesně postiženém dítěti si vymysleli.

Na ženu, která vybírá od kolemjdoucích peníze na nákup nového invalidního vozíku pro tělesně postiženého syna upozornil policii v závěru ledna všímavý občan.

V úterý 29. ledna kolem čtvrté hodiny odpoledne se u Galerie Moritz vydávala za matku tělesně postiženého chlapce.

„Tvrdila, že pro něj potřebuje peníze na nový vozík. Okamžitě jsme to prověřili a zjistili, že se jedná o podvod. Žena pak policistům na služebně přiznala, že od rána vybrala od kolemjdoucích Olomoučanů částku 5 188 korun," řekla nyní krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že celou sumu si podvodnice chtěla nechat pro svoji potřebu.

Policisté při prověřování její totožnosti zjistili, že se jedná o třicetiletou ženu z Tábora.

V posledních minimálně dvou letech už stejným způsobem připravila o peníze stovky lidí z celé republiky.

Znají ji už například v Brně, Pardubicích, Chrudimi, Letovicích, Svitavách, Vyškově, Prostějově a Přerově.

„Postupně takto nashromáždila nejméně dvacet tisíc korun. Je velmi pravděpodobné, že podvodné jednání praktikovala společně se starším mužem také v jiných městech," popsala závažnost případu Štrbáková.

Zaštiťovalise jménem známé nadace

Dvojice podvodníků někdy vybírala peníze společně, jindy se na občany s prosbou o peníze obracel každý zvlášť.

Dokonce se zaštiťovali jménem nadace, která skutečně existuje a u nás hodně známá.

„Její jméno ale nebudeme uvádět, aby nebyla na veřejnosti ještě více poškozena její pověst. V současné době shromažďujeme informace o tom, kolik lidí připravili o peníze. Dárci však nemohou prozatím počítat s okamžitou náhradou škody," upozornila Štrbáková.

Policisté nyní vyzývají občany, kteří těmto podvodníkům na invalidní vozík pro údajného nemocného syna v kterémkoliv městě Čech či Moravy přispěli, aby se obrátili na nejbližší policejní služebnu nebo na tísňovou linku 158. Je možné využít také olomoucké telefonní číslo 974 766 674 nebo 974 766 441.

"Výběrčí" musí mít průkazku i povolení sbírky

Lidé, které na ulici někdo zastaví s prosbou o příspěvek si mohou hned ověřit, zda se jedná o podvodníky nebo organizátory registrované a povolené akce.

Dobrovolníci musejí mít na oděvu viditelně umístěnou průkazku se svým jménem, číslem občanského průkazu a jménem a mobilním telefonem osoby odpovědné za sbírku.

Měli by mít s sebou také notářsky ověřenou kopii povolení sbírky od příslušného krajského úřadu.

„Pokladnička musí být řádně zapečetěná a opatřená razítkem magistrátu, městského či obecního úřadu, na jehož území se peníze vybírají. Není možné, aby se do kasičky s razítkem olomouckého magistrátu vybíraly peníze například ve Šternberku," upozornil pracovník spolku Trend vozíčkářů Evžen Hlaváček, který je rovněž organizátorem tradiční sbírky Zasukované tkaničky.