Koncem srpna jela po cyklostezce vedoucí souběžně s ulicí Vodní v Prostějově osmasedmdesátiletá žena na jízdním kole a netušila, že se stala obětí zloděje.

„Při jízdě ji dohonil 45letý recidivista a ze zadního drátěného košíku, umístěného na jízdním kole, jí sebral kabelku, ve které měla osobní věci jako dioptrické brýle, mobilní telefon, osobní doklady, peněženku s hotovostí 700 korun a platebními kartami a další drobnosti v hodnotě necelých pět tisíc korun,“ informovala mluvčí policie Miluše Zajícová.

Vyhledávaná Restaurace Lidový dům v Prostějově nabízí obědové menu od 129 korun.
TOP 5 prostějovských restaurací, kde si dáte levné menu. Podívejte se

Zloděj měl ale podle slov policejní mluvčí smůlu, protože ho viděl student, který nestrčil, jak se říká, hlavu do písku, a začal jednat.

„Běžel za okradenou ženou a volal na ni. Poškozená ho ale neslyšela a jela spokojeně dál. Nezaváhal a ihned nás kontaktoval na lince 158 a popsal, co se stalo. Šel za zlodějem a sledoval cestu, kudy jde,“ popsala studentovo počínání policejní mluvčí.

V Bulharské ulici se zkontaktoval s hlídkou a muže jim popsal. Díky němu policisté do pěti minut, o ulici dál, podezřelého i s odcizenou kabelkou našli.

Vozidlo, které převáželo uprchlíky.
Převaděč uprchlíků skončil ve vazbě. Zradil ho defekt vozidla v Prostějově

Zloděj skončil v policejním vozidle v režimu zadržení a byl převezen na služebnu. „Policisté výtečníka dobře znali, protože se jedná o známého recidivistu, který má bohatě popsaný trestní rejstřík pro majetkovou trestnou činnost a má i značné zkušenosti s tím, jak to chodí ve vězení, protože část života v něm strávil,“ uvedla Miluše Zajícová.

V době zadržení po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání z důvodu zjištění místa pobytu. „Notorickému recidivistovi bylo následující den ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření z trestných činů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku s možnou maximální tříletou trestní sazbou odnětí svobody,“ vyjmenovala mluvčí.

Na příkaz prostějovského soudu byl předán do výkonu trestu odnětí svobody za předchozí majetkovou trestnou činnost, za kterou byl odsouzen dvěma soudy už v květnu a červnu.

Zimní stadion v Prostějově
Druhý zimák pro Prostějov? Město ho potřebuje, ví to i primátor

Dotyčný navíc figuruje a je podezřelý ze spáchání dalších šesti případů majetkové trestné činnosti, za které mu bylo taktéž sděleno podezření ze stejných trestných činů jako v uvedeném případě.

„Jednalo se o krádeže, kterých se dopustil v rozmezí od začátku června do svého zadržení. Ve všech případech ukradl věci, které měli poškození u sebe nebo ve své blízkosti a nevěnovali jim moc pozornosti. Ke krádežím využíval především větší prodejny v Prostějově. Pětkrát přišli dotyční o peněženky a jeden o mobilní telefon. V peněženkách měli okradení především hotovost, platební karty a taky doklady a další drobnosti,“ doplnila mluvčí policie Miluše Zajícová.

Celková škoda, která jim vznikla, byla vyčíslena na necelých 12 tisíc korun. 

Hasičský den v Domamyslicích, 2.9.2023
VIDEO: V Domamyslicích se hasilo, hodovalo i tančilo