Proti cizincům, kteří před supermarketem v Plumlovské ulici v Prostějově vnucovali kolemjdoucím prostěradla, museli nakonec zasáhnout strážníci městské policie.

„Na místě udělili jednačtyřicetileté ženě blokovou pokutu. Pochůzkový prodej na území města Prostějova je totiž zakázán,“ uvedla strážnice Městské policie Prostějov Jana Adámková.

Podle ní hrozí prodejcům pokuta na místě až tisíc korun, ve správním řízení pak až třicet tisíc.

Nedovolené nabízení výrobků před supermarkety nebo na jiných místech rozhodně není ojedinělé.

„Podobné případy řešíme třikrát do měsíce. Obvykle když prodejci vidí přijíždět služební auto nebo přicházet člověka v uniformě, tak rychle zmizí.

Většinou se jedná právě o cizince, kteří na parkovištích chtějí zákazníkům udat zboží za velmi nízké ceny. Hodně jich k nám přijíždí ze Slovenska. Často prodávají deky, vrtačky nebo dalekohledy. Jejich kvalita je však tak nízká, že je nechtějí ani trhovci, tak se jich snaží majitelé zbavit touto cestou,“ vylíčil situaci ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

Pochybné zboží se dováží kontejnery z jihovýchodní Asie

Věci nabízené před supermarkety jsou sice nové, nebývají kradené, jejich původ je však přesto pochybný.

„Většinou je to kontejner dovezený lodí, původem z Číny nebo jihovýchodní Asie, pro Českou republiku proclený v Hamburku, nebo až na našem území.

Toto zboží se musí nějakým legálním způsobem dostat přes hranice Evropské unie. Takže pokud se je podaří dostat třeba do Rumunska, putuje dál odtamtud.

Dovozci často používají k těmto účelům nové členské země. Po území unie se totiž převážejí už tyto věci volně. Je možné, že jednotlivosti se k nám dostávají i pozemní cestou například přes zelenou hranici Slovenska s Ukrajinou“ popsal původ těchto nekvalitních věcí člověk blízký celní správě, který si však nepřál být jmenován.

Pokud si někdo zboží takto na ulici koupí a zjistí, že je nekvalitní, nebo dokonce nebezpečné, často mu nezbývá, než jej vyhodit. Doklad totiž zákazníci v těchto případech samozřejmě nedostanou a reklamace je pak problém.