„Před dvěma lety jsem projížděl Olomoucí, kde jsem zabloudil. Bylo to v noci a já jsem se na Krapkově ulici otočil do protisměru. Zhruba po padesáti metrech mě ale zastavila hlídka strážníků a místo toho, aby mi pomohli správně se zorientovat, vypsali mi bloček na pokutu za pět set korun,“ popsal začátek svých patálií Josef Jeřábek.

Muž uznal svoji chybu, ale také zjistil, že chování strážníků bylo v rozporu se zákonem, proto pokutu nezaplatil. „Městští strážníci totiž před dvěma lety nemohli stavět vozidla majákem. Za uvedené přestupky také nesměli ukládat blokové pokuty, měli o nich informovat správní komisi. Když jsem si stěžoval na krajském úřadě, pokutu mi zrušili. Nezákonným jednáním policie se však nikdo dále nezabýval,“ uvedl Jeřábek.

„Následně mi olomoucký magistrát udělil ve správním řízení pokutu ve výši šestnácti set korun (původní pokuta plus poplatek za správní řízení, pozn. red.), kterou jsem dosud neuhradil. V uvedenou dobu jsem byl totiž dlouhodobě v zahraničí, tudíž jsem se proti rozhodnutí nemohl v zákonem stanovené lhůtě odvolat a navíc proti tomuto jednání policie neustále bojuji. Je to ale boj s větrnými mlýny,“ konstatoval.

Muž se obrátil i na olomoucké státní zastupitelství, kde se však také nedočkal pomoci. Podle státního zástupce totiž sice strážníci porušili zákon tím, že Jeřábkův automobil zastavili pouze majákem, nikoli předepsanými výstražnými červenými světly nebo takzvanou plácačkou, jednalo se pouze o nicotné rozhodnutí z jejich strany, které nic nemění na tom, že by muž za porušení dopravních předpisů měl zaplatit pokutu. „Krajský úřad Olomouckého kraje tedy dle mého názoru postupoval v souladu se zákonem, když uloženou pokutu zrušil a věc předal k dalšímu řízení Magistrátu města Olomouce jako orgánu věcně a místně příslušnému k projednání přestupku,“ vysvětlil státní zástupce.

„Pokutu bych zaplatil, kdybych byl přesvědčený o tom, že strážníci neudělali chybu,“ řekl rozhořčeně muž, který dokonce podal návrh, aby olomoucký magistrát zkontroloval policejní „bločky“. „Zaměstnanci mi ale sdělili, že bych musel být občan Olomouce, nebo tam vlastnit nějakou nemovitost, abych mohl podobný návrh učinit. Opravdu není zájem nějakou pořádnou kontrolu udělat,“ stěžoval si rozhořčeně.

Jeřábek tedy podal i trestní oznámení na strážníky městské policie. Jeho případ ale státní policie odložila. „Myslím, že se jedná o nicotnou záležitost ze strany člověka, který se zuby nehty brání tomu, aby musel zaplatit pokutu. A když už by ji měl platit, chtěl by, aby za každou cenu byl společně s ním potrestaný i někdo jiný,“ řekl policista, který se Jeřábkovým případem zabýval.

Podle ředitele olomoucké městské policie Pavla Skalického je pravda tak trochu na obou stranách. Strážníci před dvěma lety řešili Jeřábkův případ na místě blokovou pokutou. „Na základě obdržené stížnosti nechala městská policie věc postoupit krajskému úřadu k rozhodnutí. Tento orgán zrušil uloženou pokutu s odůvodněním, že strážníci jsou oprávněni tento přestupek řešit oznámením o dopravním přestupku příslušnému správnímu orgánu, nikoliv však v blokovém řízení,“ popsal Skalický a pokračoval ve vysvětlení. „V době řešení přestupkového jednání bohužel byl k dispozici rozdílný názor ministerstev dopravy a vnitra na oprávněnost ve způsobu řešení. Proto také strážníci jednali ve svém nejlepším vědomí a svědomí, nikoli ve snaze někomu ublížit, nebo jej poškodit. Podle našich informací je uvedená záležitost již rozhodnuta v příslušném správním řízení,“ dodal Skalický.