Firma Himarex se v Uherském Hradišti věnuje leasingovým pronájmům automobilů. V Ostravě pro ni zajišťovala sjednávání smluv firma Auto Panda, pro kterou příležitostně sjednávala pronájmy či prodeje aut právě obžalovaná. Jedno z nich prodala svému známému v Prostějově. Ten jej řádně zaplatil.

„Problém je, že firma Himarex žádné peníze nedostala. Navíc firma Panda neměla jakékoli oprávnění naše auta prodávat, tím méně paní K.,“ vysvětlil jednatel Himarexu Miroslav Martinec.

V síti vyšetřovatelů uvízka Kateřina K.

Poškozená firma tedy chtěla po muži z Prostějova, aby zaplatil. Ten nechtěl hradit částku podruhé a podal trestní oznámení. V síti vyšetřovatelů pak uvízla Kateřina K.

Majitelka a jednatel Pandy totiž před soudem tvrdili, že prodala auto bez jejich vědomí a peníze si nechala. Obžalovaná však v důkazním řízení přesvědčivě doložila, že padesát čtyři tisíc, které za twingo dostala, poslala v několika splátkách na účet majitelky Pandy.

Ten však nebyl firemní, ale šlo o osobní účet majitelky – Ivany P. Podle ní to byl běžný postup. O tom však Kateřina K. neměla podle svých slov tušení, stejně tak jako nevěděla, že auto patří firmě Himarex, kterou vůbec neznala.

Jak to bylo s odesláním peněz?

„Chtěl jsem zjistit, na čí straně je pravda a proto jsem si nechal předložit účetní doklady Pandy i Himarexu,“ řekl při přelíčení soudce Petr Vrtěl. Z těchto dokladů pak jasně vyplynulo, že peníze z účtu Ivany P. na účet Himarexu nebyly nikdy odeslány, ani převedeny jiným způsobem.

„Z důkazního řízení jasně vyplynulo, že moje mandantka nikomu svým jednáním škodu nezpůsobila,“ uvedl obhájce Kateřiny K. Veřejnosti sledující jednání začínalo být jasné, že pokud se někdo dopustil podvodu, bylo to vedení firmy Auto Panda. K tomuto názoru se nakonec v podstatě přiklonil i soud a obžalovanou zprostil obvinění.

Firmu zřejmě poškodili již téměř o pět milionů

Během přelíčení vyplula na povrch také řada zajímavých skutečností. Například to, že zaměstnanec Pandy, který sjednával leasingové smlouvy a byl také druhem Ivany P., byl v roce 2005 již jednou potrestán za leasingový podvod. V době prodeje Renaultu Twingo, o který šlo, byl v podmínečném odkladu tohoto trestu.

A také že tento případ nebyl jediným problémem, který firma Himarex s Ivanou P. a Jaroslavem F. měla. „Tito dva poškodili naši firmu nejméně o čtyři a půl milionu korun. V této věci jsme již podali trestní oznámení,“ uzavřel jednatel Himarexu.