Čtvrteční jednání pokračovalo po jednodenní přestávce, navázalo na úterní výslechy svědků. Během nich začátkem týdne vystoupil půltucet lidí, kteří vesměs byli buď obecními zaměstnanci nebo zastupiteli. Tentokrát slovo dostaly bývalé pracovnice okresního úřadu jednající s tehdejším starostou o budoucnosti skládky.

„Dali jsme v devadesátých letech souhlas k ukládání inertního materiálu a zeminy,“ uvedla například Zuzama Ochmanová.

Ta narazila i na výsledky průzkumu České inspekce životního prostředí, která v roce 2015 objevila na skládce nebezpečné látky.

„Inspekce odebrala vzorky z hloubky tří a půl až čtyř metrů. V takovém případě by se týkaly skládky z dob před jejím uzavřením,“ uvedla.

„Řešíme tu i rozsah skládky. Vzorky byly odebrané z míst, kam tehdy skládka nedosahovala,“ reagovala soudkyně Adéla Pluskalová.

Bezpečný či nebezpečný odpad?

Následně označila svědkyně v místě ukládaný odpad za takový, co není nebezpečný.

„Jak to můžete vědět?“ ptal se Jaroslav Miklenda.

Ten se už v úterý pustil do svědků obhajoby, například proto, že podle něj nedostatečně zjišťovali, co na skládku auta vozí.

Dalšími liniemi případu pak je otázka, zda bylo ukládání materiálu v místě povolené a zároveň také evidence uskladňování.

Otevřená a konstruktivní spolupráce s úřady

Nicméně v tomhle směru se snažili svědci exstarostu hájit.

„Skládka a její řešení byly v prioritách pana starosty velmi vysoko. Spolupráce s panem Konšelem byla otevřená a konstruktivní,“ prohlásila u soudu další bývalá pracovnice okresního úřadu v Prostějově, paní Korhoňová s tím, že se se stížností na skládku nesetkala.

Jednání soudu nakonec skončilo po čtyřech hodinách přerušením s tím, že bude pokračovat 30. dubna. Čtvrtek tak byl věnovaný třem svědkům a také čtení písemností souvisejících s případem.

Ten naplno vypukl v roce 2015, kdy začaly kontroly skládky ČIŽP. Ta udělila obci pokutu 120 tisíc korun za neoprávněné skladování odpadu, kterou po odvolání snížila na polovinu.

V roce 2017 pak média oznámila, že exstarostu vyšetřuje pro podezření z trestného činu policie. Sám Konšel opakovaně tvrdí, že se nedopustil ničeho protiprávního. Případ první den jednání označil za mstu.