„Soud ponechal v platnosti nepodmíněné tresty ve výši od čtyř do šesti a půl roku, které uložil Okresní soud v Prostějově,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Všemi mastmi mazaná Anna

Prostějovská rodina začala stát podvádět už před patnácti lety. V roce 1996 se dnes čtyřiašedesátiletá Anna Lakatošová domluvila se svou dcerou Gretou, že se pro ni pokusí získat plný invalidní důchod. Před znalcem tedy Greta, která je jen lehce mentálně postižená, předstírala, že je na tom mnohem hůř.

„Chovala se záměrně dětinsky, předstírala neznalost toho, jak se jmenuje a kde se nachází,“ popsal jednání odsouzených prostějovský soudce Petr Vrtěl.

Anně a Gretě se skutečně podařilo lékaře oklamat, stejně jako později posudkové lékaře České správy sociálního zabezpečení. Ti dívce přiznali plný invalidní důchod. „Její matka Anna tvrdila, že dcera není schopna se o sebe postarat a trpí neodolatelným nutkáním ke krádežím,“ doplnil Vrtěl.

Naprosto stejný husarský kousek se povedl Anně i s jejím druhým dítětem. V roce 2000 sehrál před stejným znalcem roli středně mentálně postiženého i Radek. Důchod dostal. O dva roky později mu jej navíc Česká správa sociálního zabezpečení zvýšila pro údajnou nemohoucnost.

Kolik dostali?

Soudce poslal Annu do vězení s ostrahou na čtyři a její dceru Gretu na šest let. Za podvod dostala však vlastně jen pět let, protože do trestu se jí započítalo i dvanáct měsíců za krádeže. Radek je na tom podobně, z jeho šesti a půl roku tvoří třiatřicet měsíců trest za to, že nedávno kradl.

Prostějovský rozsudek potvrdil i brněnský krajský soud, kam se rodina odvolala. Nyní dovolání právního zástupce rodiny Lakatošových odmítl i nejvyšší soud. Matka s dcerou si tak na propuštění ještě několik let počkají v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, syn bude v břeclavské věznici.

Není bez zajímavosti, že před soudem neskončil nikdo z těch, kdo důchod přiznávali. Konečné rozhodnutí totiž závisí jen a jen na posudkových lékařích.

„Otázku, zda zdravotní stav osoby odpovídá konkrétnímu stupni invalidity je oprávněn a povinen posuzovat výlučně lékař referátu lékařské posudkové služby. Ten je pověřený posuzovat zdravotní stav pro příslušnou správu sociálního zabezpečení. Přezkoumání těchto posudků pak spadá do působnosti posudkové komise ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buráňová.

Jak jsou na tom doopravdy?

Nikdo z těchto fundovaných odborníků však neprohlédl lest lidí, u nichž soudní znalci konstatovali snížený intelekt.

„Všichni totiž mají bohatou kriminální minulost. Za tu dobu na ně byla vypracována řada posudků a všichni znalci se vesměs shodli na tom, že se jejich intelekt pohybuje na spodní hranici rozšířené normy, nebo trpí jen lehkou mentální poruchou,“ shrnul zjištění znalců soudce Vrtěl.

I při výslechu před soudem prokázali oba údajně mentálně retardovaní, že to s nimi není tak zlé. „Bez problémů vyjmenovali všechny své sourozence, velice přesně věděli, jak dlouho jsou ve výkonu trestu a kolik jim zbývá,“ řekl soudce.