„Celkový počet přestupků zřejmě letos dosáhne rekordní výše. Týká se to tedy nejen dopravy, ale například i krádeží,“ uvedla Dagmar Nováková, vedoucí přestupkového oddělení odboru občanských záležitostí městského úřadu v Prostějově.

Toto oddělení letos udělilo už přes tři sta zákazů řízení. Především za alkohol za volantem. Přitom za celý loňský rok jich bylo jen dvě stě padesát. Dvě sta třicet řidičů nesmí k dnešnímu dni usednout za volant, protože už nasbírali dvanáct trestných bodů.

Některé trestné činy jsou teď přestupkem

Nárůst je podle Dagmar Novákové způsobený především tím, že některé trestné činy jsou od letošního roku kvalifikovány jako přestupek. Více podkladů dostávají úředníci také od policistů.

„Doplnili jsme stavy na dopravním inspektorátu, pořádají se dopravně bezpečnostní akce, i policisté z obvodních oddělení se na dopravu více zaměřují. Zaznamenali jsme tedy mírný nárůst, ale je to spíše tím že je odhaleno více případů,“ vysvětlila prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Opilec v renaltu

Jeden z alarmujících případů, kdy v rukách policistů skončil člověk, který neměl za volantem co dělat se stal minulé úterý. Krátce před osmou hodinou jel přes Čechy pod Kosířem sedmatřicetiletý řidič Renaultu Clio tak opilý, že nezvládl projet ani křižovatku.

„Vlivem vypitého alkoholu a nevěnování se řízení přehlédl zatáčku, projel rovně u výjezdu k ulici Podlesí a vyjel z komunikace. Pak narazil do odstavené felicie, která narazila do vedle stojícího pickupu,“ vylíčila nehodu policejní mluvčí.

Řidič renaultu nakonec čelně narazil do sloupu elektrického vedení. Ten ale naštěstí příliš nepoškodil, takže obyvatelé Čech nezůstali bez proudu.

Policisté muži při vyšetřování nehody naměřili 2.35 promile. Navíc zjistili, že ani nemá řidičský průkaz. „Muž si jej dosud nepřevzal na Magistrátu města Olomouce po předchozím zákazu řízení. Navíc zatím nesložil ani předepsanou zkoušku způsobilosti,“ uvedla Čeplová.

Na místě policisté vyloučili technickou závadu jako příčinu nehody. Škoda na autech i sloupu vyšplhala na sedmdesát tisíc korun. Šofér tedy skončí před soudem. Hrozí mu trest za ohrožení pod vlivem návykové látky, případně maření výkonu úředního rozhodnutí. Ve vězení může strávit až tři roky vězení.