Muž se totiž navíc vyhýbal vězení, do kterého měl nastoupit kvůli krádeži.

Otec záškoláka však tvrdil, že o ničem nevěděl.

„Říkal mi, že do školy chodí. Mám svého syna rád a chtěl jsem mu věřit. A taky jsem mu věřil,“ hájil se před soudem.

Sedmnáctiletý mladík se podle jeho slov škole vyhýbal kvůli své partnerce.

„Našel jsem si tehdy zrovna holku a styděl jsem se před ní, že chodím do školy. Tak jsem si nechával u ní aktovku a někdy jsem tam i přespával. Tátovi jsem lhal, že normálně chodím do školy,“ vypovídal záškolák.

Své dívce se přitom nesnažil zatajit, že se vzdělává, ale to, že ve svých sedmnácti letech navštěvuje sedmou třídu. To však nebylo způsobeno tím, že by propadal.

„Je to bystrý kluk, a pokud má nějaké mezery, je to způsobeno tím, že nechodil do školy. Školní docházku totiž zahájil až v deseti letech,“ svědčila jeho třídní učitelka.

Ta také vypověděla, že o žákově absenci ve výuce otce pravidelně informovali a ten dokonce několikrát do školy přišel situaci řešit. Nápravu však nezjednal.

Připravil jste jej o možnost vést řádný život

Její výpověď i informace, které získal od ostatních svědků, utvrdily soudce Petra Vrtěla v tom, že není možné, aby otec nevěděl o tom, že syn do školy nechodí. Zvláště když ten byl na samém prahu dospělosti.

„Tím více jste se měl starat a na syna dohlížet. Už proto, aby mohl dostat základní vzdělání a případně pokračovat na střední škole. Připravil jste jej o možnost vést řádný život spořádaného člověka s dostatečným vzděláním. Místo toho nastoupil kariéru svého otce a své matky,“ řekl soudce obžalovanému.

Ten totiž stál před soudem již poněkolikáté a mladíkova matka je od roku 2004 ve výkonu trestu, který jí má vypršet za dva roky.

Za zanedbávání výchovy svého syna nakonec dostal obžalovaný dvacet měsíců. Dalších dvacet mu soud vyměřil za to, že se rok vyhýbal nástupu dvouletého trestu za krádež.

Když se tedy jeho tresty sečtou, stráví za mřížemi více než pět let. Po vynesení rozsudku si nechal lhůtu na odvolání a ten tedy dosud nenabyl právní moci.

Jeho případ není na Prostějovsku ojedinělý. Prostějovští policisté nyní například stíhají partnerskou dvojici z Dobromilic. Jejich syn zameškal ve druhém pololetí uplynulého školního roku 255 hodin.