„Pokaždé byl maskovaný, v tmavém oblečení a s nožem v ruce. Pod pohrůžkou násilí, si vynutil vydání peněz. V jednom případě vzal i dobíjecí kupony různých hodnot a operátorů. Celkem si tak nezákonným způsobem přišel na téměř 45 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Benzinka v Držovicích a obchod na Šárce

Poprvé se dvacetiletý mladík vypravil na lup šestadvacátého ledna do benzinky v Držovicích.

Trafika v Dolní ulici, kde lupič úřadoval

„Zde mu loupež vynesla téměř 24 tisíc korun, o několik dní později oloupil prodavačku v potravinách na Šárce o šest tisíc korun," spočítala policejní mluvčí.

Přepadení trafiky v Dolní ulici

Naposledy zaútočil na prodavačku v trafice v Dolní ulici nedaleko Tří bříz.

„Uhodil ji, shodil na zem a pak se sám „obsloužil".

Ze zásuvky vzal peníze, cigarety a mobil. Škoda byla vyčíslena na 15 tisíc korun. Lup si naskládal do připravené tašky a utekl s ním," popsala poslední přepadení Urbánková.

Žena naštěstí kromě psychického šoku neutrpěla zranění.

Blesková policejní akceDopadení lupiče

Policisté rozjeli bleskovou akci.

„Po prvním přepadení jsme neměli mnoho informací, na fotografii z bezpečnostních kamer je vidět pouze maskovaná postava, které není vidět do obličeje," policejní ředitel Pavel Novák.

„To byly v podstatě všechny indicie, se kterými jsme mohli pracovat. Ve spolupráci s Městskou policií jsme ihned začali tipovat možné pachatele, podle postavy a oblečení," líčil počátky vyšetřování prostějovský policejní ředitel Pavel Novák.

Počet indicií však narůstal.

„Žena v trafice si všimla v úzkém proužku nemaskované tváře světlých vlasů. Dodala také, že se jí zdá, že u ní muž už nakupoval. To nás přivedlo k tomu že by to mohl být někdo z blízkého okolí," pokračoval Novák.

Pohled jen pro otrléRazie v bytě lupiče

Služební pes na místě zachytil stopu a vedl policisty několik set metrů. Pak se ale v na chodníku pach lupiče ztratil v šumu města. Přesto se policisté už po několika desítkách minut dostali do bytu, kde lupič žil.

„Přebýval zde u své známé, která však s jeho činy neměla nic společného. K poslednímu přepadení mohla říct jen to, že byl celou noc doma a jen si nad ránem na chvilku odskočil," dodal policejní ředitel.

K prohlídce potřebovali policisté notnou dávku sebezapření a gumové rukavice. Podlahu i nábytek v místnostech pokrývala směs špinavého oblečení, použitého nádobí, toaletních potřeb a na zemi u postele ležel i rozečtený časopis Krimi. Nůž, který používal pro přepadení měl mladík zabodnutý za opěradlem křesla, aby jej měl při ruce.

Peníze schoval do zdiRazie v bytě lupiče - část lupu

V posteli pak našli policisté i tašku s cigaretami z poslední loupeže, peníze potom v taštičce v otvoru do zdi v koupelně.

„Všechny tyto věci pocházely z posledního přepadení. Z těch předchozích jsme nenašli už nic," poznamenal policejní ředitel Pavel Novák.

Hned následující den předali přímo před novináři policisté peníze, cigarety i žvýkačky majiteli trafiky.

„Nejenomže jsem rád, že to mám zpátky, ale hlavně jsem rád, že se podařilo takového člověka dostat za mříže, aby už v tomhle městě neohrožoval ostatní. Opravdu bych nechtěl být v kůži paní, která si to přepadení musela prožít," prohlásil Jaroslav Kvapil.

V pátek po poledni eskortovali policisté lupiče k soudu. Ten by měl rozhodnout o jeho vzetí do vazby. Ubytování a strava v olomouckém „hotelu U dvou lvů" nebude pro mladíka žádnou novinkou. Loupeže totiž nejsou jeho prvním záznamem v rejstříku.

Vězení by ale mohlo kromě cesty k nápravě znamenat pro mladíka i jisté vylepšení.

„V současné době nemá žádné bydliště, v bytě byl jen „na návštěvě". Je také bez zaměstnání a loupežemi si opatřoval prostředky k živobytí," podotkl policejní ředitel.