Od začátku roku vyšetřují policisté podvody za několik desítek tisíc korun.

To je i případ šestapadesátiletého muže z Prostějova, který obral hned čtyři společnosti o více než sto tisíc korun.

„V září loňského roku sjednal smlouvy o poskytnutí úvěru, které však nesplácel. Policisté navíc zjistili, že při sjednávání smluv uvedl nepravdivé údaje, které se týkaly jeho zaměstnání. Muž tímto způsobem okradl společnosti o 104 tisíc," potvrdila mluvčí policistů Irena Urbánková.

Policisté od začátku roku řešili už šest případů úvěrových podvodů. Na zatím poslední přišli před dvěma dny.

„Šestadvacetiletá žena z Prostějovska si v dubnu 2011 sjednala úvěr, ze kterého zaplatila pouze jednu splátku. Navíc při podpisu uvedla lživé informace o svém zaměstnání a majetkových poměrech," uvedla tisková mluvčí policistů a dodala, že společnost tak připravila o jedenáct tisíc korun.

Zařiď si úraz, radili kamarádi

Lidé se však nesnaží získat peníze jen od úvěrových společností, ale i od úřadů či institucí.

„Detektivové České pojišťovny se setkávají s případy, kdy se kvůli finančním problémů uchýlili k podvodu i jinak bezúhonní lidé, kteří neoprávněně nárokovali úhrady i za pouhých několik tisíc korun. Celá pojistná událost nemusí být nutně podvodem. Nějaká škoda obvykle opravdu vznikla, ale lidé se snažili o její navýšení," řekl Ludvík Bohdan, vrchní ředitel úseku vnitřních věcí České pojišťovny.

S podobným návrhem se setkal i čtyřiatřicetiletý Marek z Prostějova.

„Přišel jsem o práci a neměl jsem na splácení hypotéky. Kamarádi mi radili, ať si zařídím nějaký úraz, a nechám si ho od pojišťovny proplatit. Musím se přiznat, že jsem nad tím chvíli uvažoval, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Strach, že by na to mohl někdo přijít, byl daleko silnější," popsal svou zkušenost.