Nejenže však je tento způsob prodeje zakázaný tržním řádem, ale také se obchodníci dostávají do střetu se zákonem. Pokouší se totiž o podvod.

"Řádí nám tu energetické firmy, co se zašťiťují městem s tím, že díky dohodě s magistrátem budou mít přes jejich společnost nižší ceny. Žádná taková dohoda ale neexistuje," uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Už dříve jak představitelé města, tak policisté radili lidem, aby volali v podobných případech policii. A někteří tak učinili.

"Pár podnětů na městskou policii přišlo. Tito podvodníci dokonce strkali lidem nohu do dveří a dožadovali se podpisu smlouvy," pokračoval náměstek primátorky.

Už v minulosti se přitom na magistrátu s tímto chováním podomních prodejců setkali. S případy ilegálního podomního prodeje pak pracují na městské policii pravidelně.

"Různí lidé nabízející po domácnostech levnější energii. Setkáváme se s tím tak jednou týdně. Přitom pokuta za tohle chování je až sto tisíc korun," upozornil ředitel městské policie Jan Nagy.

Nejde však o jedinou praktiku podomních prodejců. V minulosti se do domů a bytů vloudili třeba jako pracovníci úřadu práce. Jindy nabízí prodejci třeba spotřební zboží.

"Platí, že pokud lidé uzavřou smlouvu mimo prostory obvyklé k podnikání, mohou lidé od smlouvy během čtrnácti dnů odstoupit. Bez udání důvodů," upozornil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.