Poslední případ je starý tři dny. Zloděj si v úterý vyhlédl manželský pár cizinců.

„Majitel vozu Volvo musel zastavit u krajnice kvůli defektu. Oba manželé vystoupili z auta, muž měnil poškozenou pneumatiku a žena mu svítila kapesní svítilnou. V nestřežený okamžik vnikl do auta zloděj a odcizil peněženku s doklady, kabelku s hotovostí, tři mobilní telefony, fotoaparát, cestovní pasy, kreditní karty, léky a další osobní doklady," vyjmenoval policejní mluvčí Josef Bednařík. Škoda přesahuje tři sta dvacet tisíc korun.

Téměř totéž se na stejném místě odehrálo o měsíc dříve. Zatímco řidič telefonoval o pomoc, sebral mu někdo z auta kabelku s penězi, kreditní karty a doklady. Věci za třiasedmdesát tisíc.

„Policie pracuje i s verzí, že oba případy spolu souvisí. Zatím to sice nemůžeme prokázat, ale ani vyloučit. Každopádně budou hlídky celou oblast důkladněji monitorovat," slíbil mluvčí policie.

Modus operandi

Na Prostějovsku se s podobným případem ještě nesetkal, ale jinde v republice nejsou takové krádeže ojedinělé.

„Obyčejně si pachatelé vytipují konkrétního člověka předem. Propíchnou mu pneumatiku u auta a oběť pak sledují. Ve chvíli, kdy dotyčného přinutí defekt zastavit, nepozorovaně jej okradou," popsal modus operandi Josef Bednařík.

S varováním přicházejí i odborníci na dopravu.

„Zloději si často vybírají cizince. U nich totiž mohou předpokládat, že s sebou mají na cestách větší množství peněz nebo věci, které lze snadno prodat. A spoléhají se také na to, že se cizinec v neznámém prostředí hůře orientuje a trvá mu déle, než podnikne nějakou akci," tvrdí Milan Charouz, krajský koordinátor projektu BESIP při ministerstvu dopravy.

Co radí odborník?

Doporučuje, aby si řidiči svá auta více hlídali.

„Při tankování nebo pauzách je třeba mít auto na dohled. A když zastavím na dálnici a vydám se pro pomoc, nemohu spoléhat na to, že stačí auto zamknout. V podobných případech se opravdu vyplatí investice do asistenční služby," míní Charouz.

„Při školeních na podobné věci upozorňuji řidiče. Zloděj si vybere nejspíš automobil, který nemá místní značku, protože předpokládá, že v něm najde minimálně tašku s nějakým obsahem," uzavřel Charouz. (pam)