„Kopali jsme základy pro schodiště u hospodářského stavení za domem a narazili jsme na něco, co vypadalo jako kámen, ale pak se objevily pravidelné hrany. Nakonec to byla železná bedna. Když jsme ji vytáhli, nepřipadala nám nijak nebezpečná. Pak jsme ale hned vedle objevili granát a po chvíli ještě jeden. To už jsme toho raději nechali,“ popsal okolnosti nálezu majitel domu Milan Vévoda.

O nálezu dal rychle vědět policistům, kteří povolali pyrotechnika. Určil, že jde o munici z druhé světové války německé i sovětské provenience.

„Kromě dvou plechových muničních beden bylo ve výkopu i osmnáct ručních granátů a dva puškové granáty,“ upřesnil prostějovský policejní mluvčí Petr Weisgärber.

Místo archivu další granáty

Plechové bedny, které se nikdo z nálezců neodvážil otevřít, neobsahovaly ani nacistický archiv, ani součásti jantarové komnaty. Pyrotechnik v nich našel další granáty, takže jejich celkový počet dosáhl rovných padesát kusů. Veškerou munici odvezl ke zničení.

Současný majitel zřejmě narazil na pozůstatky poválečného úklidu předchozích vlastníků domu.

„Vypadá to, jako by vše, co posbírali v okolí, zakopali. Podle toho, co jsem už dřív slyšel od pamětníků, tak to tady bylo municí obsypané,“ uvedl Vévoda.

Obyvatelé domu v Laškově před desítkami let poskládali granáty do půlmetrové jámy a zasypali hlínou. Byli zřejmě přesvědčeni, že tím problém sprovodili ze světa.

Jeden bouchne, ostatní následují

Nálezy staré munice ale mohou být nebezpečné i po velmi dlouhé době.

„V takovém případě platí zásada s ničím nemanipulovat a okamžitě přivolat policii. Odborník už pozná, o jaký druh materiálu se jedná a může s ním podle toho zacházet. I když je střelivo zdánlivě nefunkční, může výbuch jednoho granátu iniciovat explozi dalších, které by samy o sobě nevybuchly. V takovém případě by byl ohrožen okruh až několika set metrů,“ upozornil Jiří Hejda, který má u prostějovské policie na starost zbraně a střelivo.

Obezřetný hledač pokladů

Munici často objevují lidé pátrající po historických památkách prostřednictvím detektoru kovu. Ne všechny pozůstatky z druhé světové války je ale zajímají.

„O takové věci opravdu zájem nemám. Zhruba vím, kde se hodně bojovalo, tak se snažím takovým místům vyhýbat. Zdraví má člověk jenom jedno,“ říká prostějovský sběratel Mojmír Jiroušek.

„Digitální detektor mi sice ukáže, co v zemi je, ale i tak chodím raději po přeoraném poli a tam, kde už někdo byl,“ poznamenal hledač. (pam)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku