"Prvním z nich byl v 8:25 hodin v Kralicích na Hané kontrolovaný řidič Fordu Ranger. U toho policisté obvodního oddělení Prostějov 2 provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 1,19 a 1,07 promile alkoholu v dechu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. S výsledkem testu řidič souhlasil a přiznal, že během odpoledne předchozího dne vypil tři piva a půllitr vodky.

Druhým řidičem s pozitivními dechovými zkouškami byl šestačtyřicetiletý muž za volantem osobní Mazdy, kterého mezi obcemi Uhřice a Mořice kontrolovali policisté obvodního oddělení z Němčic nad Hanou.

"U toho policisté změřili hodnoty 0,43 a 0,36 promile alkoholu v dechu. Také tento řidič proti výsledku zkoušek neprotestoval a přiznal vypití jednoho piva a čtyř odlivek slivovice během předchozího večera," popsal policejní mluvčí.

Oba řidiči na místě přišli o řidičský průkaz a další jízda jim byla zakázána. První je vzhledem ke změřeným hodnotám podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest a zákaz činnosti. Druhý je podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu, za který mu hrozí pokuta od 2 500 do 20 tisíc korun a zákaz řízení na dobu od šesti měsíců do jednoho roku.

Náraz opilého cyklisty na silnici mezi Vícovem a Plumlovem do stromu - 4. dubna 2021
Dal si víno, na kole pak u Vícova narazil do stromu. A zranil se

Snažil se zmizet

Po poledni pak policisté z oddělení Prostějov 2 mezi Kostelcem na Hané a Prostějovem kontrolovali Renault Megane a jeho třiašedesátiletého řidiče. Již od začátku kontroly řidič odmítal s policisty jakoukoli spolupráci i podrobení se dechové zkoušce.

"Na výzvu policistů dokonce odmítl z vozidla vystoupit a naopak se pokusil z místa odjet, v čemž mu policisté zabránili zahrazením cesty služebním vozidlem. Z auta muž nevystoupil ani po výzvě s výstrahou, že v případě neuposlechnutí budou užity donucovací prostředky," informoval Kořínek.

Z toho důvodu byl muž s využitím donucovacích prostředků zajištěn a eskortován na obvodní oddělení. Před tím se však ještě v prostějovské nemocnici podrobil odběru biologického materiálu ke zjištění ovlivnění. Ze zajištění byl pak propuštěn po administrativním zpracování věci. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu a přestupku proti veřejnému pořádku.