Prvním byl dvaadvacetiletý muž, kterého kontrolovali v před sedmou hodinou ráno plumlovští policisté ve Ptenském Dvorku.

„Test na drogy ukázal přítomnost amfetaminu i látky cannabis. Řidič automobilu Škoda Felicia se k užití přiznal a uvedl, že předchozího dne večer vykouřil jednu cigaretu marihuany. V sobotu třináctého února užil nezjištěné množství pervitinu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu.

Druhým řidičem, který neprošel testem na drogy, byl dvaadvacetiletý řidič automobilu značky Škoda Felicia, kterého ve tři čtvrtě na tři odpoledne kontrolovali policisté v Okružní ulici v Prostějově.

„Muž s pozitivním výsledkem testu na drogy nesouhlasil a užití zakázaných látek popřel. Z toho důvodu se na výzvu policistů dobrovolně podrobil vyšetření s odběrem krve. Další jízdu muži policisté zakázali," sdělil policejní mluvčí.

Pozdě večer stavěli policisté také dvaatřicetiletého řidiče dodávkového automobilu. Němčičtí policisté muže zastavili v Klenovicích na Hané a zjistili u něj hned několik prohřešků.

„Po pozitivním testu na drogy se řidič k užití zakázaných látek přiznal. Uvedl, že polkl jednu tabletu extáze. Řidičský průkaz muž při kontrole nepředložil, protože má vystavený zákaz řízení. Navíc třicátník nebyl při jízdě připoutaný bezpečnostním pásem," řekl František Kořínek. Hlídka řidiči zakázala další jízdu.

Neosvětleného chodce pokárali policisté

Prostějov-Žešov – Oznámení o neosvětleném chodci dostali v úterý po dvaadvacáté hodině policisté. Chodec, muž se měl pohybovat na silnici mezi Žešovem a Prostějovem.

„Dle volajícího měl muž tmavé oblečení a nebyl téměř vůbec vidět, takže ho málem srazil. Na místo ihned vyjela hlídka dopravního inspektorátu, která muže na místě nalezla. Policisté ho poučili o způsobu chůze po krajnici v noci a řekli mu, že jinak může ohrožovat všechny okolo sebe," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Na závěr policisté muže vybavili reflexními doplňky oděvu.

„V souvislosti s tímto případem upozorňujeme lidi na nově zaváděnou povinnost pro chodce. Dle novely zákona o provozu na pozemních komunikacích je chodec, který se pohybuje za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky, která není osvětlená veřejným osvětlením, povinen mít na sobě prvky z reflexního materiálu. Ty musí být umístěné tak, aby byly pro ostatní účastníky provozu viditelné," upozornil policejní mluvčí.

Nařízení je platné od této soboty. Za nedodržení mohou policisté dát pokutu až dva tisíce korun.