Více než milion a sto tisíc korun zpronevěřila jednačtyřicetiletá prodavačka smíšeného zboží v Prostějově, která několik let falšovala ceny zboží v počítačovém systému a rozdíly si ponechávala pro svou potřebu.

„Žena měla přístup k centrálnímu počítači a z pokladen odebírala peníze takzvanými vratkami. Navýšením ceny málo prodávaných druhů zboží z korun na stokoruny provedla fiktivní vrácení tohoto zboží. Částky se pohybovaly od tři sta do šesti tisíc korun a takto získané peníze použila pro vlastní potřebu," uvedl policejní komisař Martin Skokánek a dodal, že žena si takto „přivydělávala" už od listopadu 2009. Nyní jí hrozí až osm let za mřížemi.

Ve stejný den obvinili prostějovští policisté z podvodu a zpronevěry také šedesátiletou ženu z Prostějovska, která zpronevěřila peníze jako předsedkyně bytového družstva. Ta prodala celkem třem zájemcům byt, za který pouze inkasovala peníze. Takto si přišla na více než milion korun.

„Žena přišla řešit svou situaci na policii a přiznala se, že to dělala kvůli dluhům. I když se k činu přiznala a s policií spolupracuje, hrozí jí až osm let za mřížemi," uvedl šéf prostějovských policistů Pavel Novák.

Zatím o celkem třináct milionů korun obral firmy a podnikatele třiapadesátiletý muž z Prostějovska, který obchodoval se svítidly. Muž odebíral od firem elektrovýrobky, za které neplatil, a zároveň si od nich půjčoval peníze.

„Jedná se o inženýra, který obchodoval s kancelářským osvětlením, světly do domácností či lampami. Objednával si díly na světla, která si poté nechal zkompletovat," vysvětlil Martin Skokánek. Muž za zboží neplatil a navíc si měl půjčovat peníze na rozjezd svého podnikání. Tímto způsobem „podnikal" osm let a má na krku třiadvacet případů. Podle policistů však ještě nemusí být číslo konečné.

Podle policejních statistik se v letošním roce počet podvodů a zpronevěr zvýšil. Největší nárůst zaznamenali kriminalisté u úvěrových podvodů. Zatímco loni jich za prvních osm měsíců zaznamenali třiapadesát, letos to bylo již pětaosmdesát.