„Jeden z pachatelů seniora zabavil v kuchyni a druhý z povedené dvojice mu mezitím odcizil finanční hotovost ve výši sedmi a půl tisíce korun,“ popsala počínání podvodníků prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

„Byl to jeden z našich klientů. Dopoledne u něj byla pečovatelka. Pak odešla a odpoledne, asi o půl třetí, u něj zazvonili ti dva muži,“ potvrdila policejní zprávu ředitelka pečovatelské služby Miluše Kmoščáková.

To, že je klientem pečovatelské služby, nebylo důchodci v inkriminovanou chvíli moc platné. Byty v domě jsou totiž jen formou sociálního bydlení, kde každý z obyvatel žije samostatně a není tedy v trvalém kontaktu s pečovateli.

„K našim klientům jen zajíždíme. Poskytujeme jim služby, jaké si objednají. Nejčastěji jde o nákup, úklid nebo jinou pomoc. Těm, kteří nejsou soběstační, pomáháme třeba s osobní hygienou. Péči si klienti domlouvají na určité dny v týdnu, někdy na hodinu, jindy na dvě. Jinak žijí zcela běžným životem,“ popsala fungování služby Miluše Kmoščáková. Senioři jsou však podle ní při podobných útocích daleko zranitelnější.

„Jsou důvěřivější a někdy už také méně bystří. Děsí mě, že se najdou lidé, kteří si za oběti vyberou ty nejslabší jedince. Je to hyenismus,“ myslí si ředitelka pečovatelské služby.

Právě pro seniory připravují policisté i strážníci preventivní akce.

„V úterý 30. března pořádáme besedu pro klub důchodců a seniorům také v současné době znovu montujeme řetízky. Zájemci se mohou stále hlásit,“ zmínila se mluvčí městské policie Jana Adámková.

Jak poznamenala, řetízky je však třeba správně používat.

„Ten kdo dveře otevírá, musí řetízek nejdříve ukotvit. Na to starší lidé často zapomínají. Pokud s tím souhlasí, dáváme jim na dveře samolepky, které je na to upozorní,“ dodala Adámková.