První obětí se stal starší muž z Prostějova, který byl v polovině listopadu kontaktován neznámou osobou s možností zhodnocení financí investováním do kryptoměn. Do mobilu si nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup a nakoupil virtuální měnu za 150 Euro ve prospěch zahraničního účtu.

"S odborníkem v zádech nakoupil další bitcoiny za necelých 35 000 Euro prostřednictvím bitcoinmatu umístěného v olomoucké obchodní galerii a vložil je na adresy, které mu byly zaslány prostřednictvím aplikace ve formě QR kódů. Další dvě platby ve výši 8 400 Euro převedl poškozený na cizí zahraniční účet," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že po pár dnech mu došlo, že se stal obětí podvodníka, který ho připravil o více než milion korun.

Ilustrační foto
Vykradený dům v Prostějově: škoda přesáhla sto tisíc

Další obětí se stal také muž z Prostějova, který prodával použitou obuv. Na inzerát se ozvala žena a dožadovala se dodání zboží prostřednictvím služby Zásilkovna. Prodejce souhlasil, přihlásil se na zaslaný odkaz a očekával potvrzovací kód, který nepřišel. Vyplnil tedy všechny údaje k platební kartě a kupující mu bylo sděleno, že peníze jsou na cestě.

"Ještě ten samý den ho kontaktovala pracovnice banky, u které má zřízený účet a informovala ho o několika podezřelých transakcích na jeho účtu. Po jeho kontrole zjistil, že mu bylo odčerpáno a zasláno na cizí účet 200 tisíc korun a také byl bez jeho vědomí sjednán spotřebitelský účet. Celková škoda mu vznikla ve výši 226 065 korun," popsala mluvčí Zajícová.

Převedl své peníze někomu jinému. A do třetice se obětí stal také muž, který se na policii obrátil ve středu odpoledne.

"Poškozený byl kontaktován neznámou osobou s tím, že má na serveru Binance uloženou částku 130 tisíc korun a peníze si musí převést na svůj účet. Poškozený ze svého mobilu potvrdil celkem tři platby ve výši 123 450 korun v domnění, že je převádí na svůj účet. O peníze však bohužel přišel," uzavřela další smutný příběh Miluše Zajícová.