„Rozhodně to není způsobeno tím, že se teď u kontrol povinně dýchá. Tato praxe byla zavedena interním předpisem už daleko dříve,“ vysvětlila prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová. Podle zkušeností policistů jde o obecně stoupající trend.

Alkohol za volantem může být posuzován buď jako přestupek nebo jako trestný čin, podle naměřených promile.

Pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky stíhají policisté dva víkendové opilce.

Prvního polapili už v pátek o půl šesté ráno. Ve Sladovského ulici v Prostějově zastavili devětadvacetiletého řidiče Dacie Logan, který nadýchal 2,45 promile.

Jen o pět tisícin promile méně naměřila hlídka v Konici Na Příhonech. Šestatřicetiletý opilec zde projížděl v Suzuki Alto krátce před půl devátou večer. Oběma řidičům teď hrozí až jeden rok vězení. Ostatní čtyři hříšníky, kteří nadýchali vesměs kolem půl promile, předali odboru dopravy městského úřadu.

Podle odborníků je míra tolerance k alkoholu u lidí různá. Schopnost řízení je však prokazatelně zhoršená už při nízkých hladinách alkoholu v krvi, konkrétně kolem 0,2 promile,“ upozornil lékař Tomáš Zima.

Při hladině kolem jednoho promile je již řízení auta velmi nebezpečné a proto se posuzuje jako trestný čin.

Při dvou a půl promile, tedy hladině, jakou naměřili dvěma výtečníkům policisté, má běžný konzument již problémy s chůzí a stáním. Rozhodně tedy nemůže bezpečně řídit auto a stává se z něj potenciální vrah.

Pozor na zbytkový alkohol

Pozor je třeba dávat také na zbytkový alkohol.

„Zhoršená schopnost řízení přetrvává v období kocoviny, ale i poté, co alkohol vymizel z krve,“ upozornil lékař.

Právě na to doplatil i jeden z obyvatelů Konice.

„Franta už je bez papírů. Ráno jel, a když ho zastavili, měl půl promile. To jsou ty jeho půllitry vodky vždycky na akci večer,“ vylíčil trpkou zkušenost svého přítele Jakub Stožka.