Toho se měl dopustit tím, že olomoucké poslankyni za Věci veřejné Dagmar Navrátilová a její kolegyni Karolíně Peake posílal výhružné textové zprávy.

Důvodem výhrůžek bylo, že se podle něj dostatečně nezasadily o legalizaci pěstování konopí. Se zprávou přišel ve středu deník Mladá fronta Dnes.

Pražští policisté už předali Dvořákovi obvinění. „Mohu potvrdit, že jsme muži poslali vyrozumění o obvinění z trestného činu vydírání. Nyní formálně uzavřeme spis a předáme jej státnímu zastupitelství. Odtud pak půjde celá věc k soudu,“ potvrdila mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Podnět k trestnímu stíhání podaly obě poslankyně společně. „Není naším cílem pana Dvořáka nijak kriminalizovat. Chtěly jsme jen, aby přestal s vyhrožováním,“ komentovala trestní oznámení Dagmar Navrátilová.

Podle Dvořáka jej poslankyně totiž sice vyslechly, ale pro legalizaci nic neučinily. „Lhostejnost poslanců a poslankyň na daném jednání k předmětné věci nelze jinak komentovat, než jedním slovem zhnusení, když jsme s kolegou odcházeli. Právě poslankyně za Olomoucký kraj Dagmar Navrátilová věděla – stejně jako přítomná poslankyně Jitka Chalanková, která je navíc lékařka, již od léta 2010 velmi podrobné informace o celé kauze a naší marné snaze domoci se řešení. Nic neučinily,“ komentoval na svých internetových stránkách neaktivitu poslankyň.

Nebo vás mám nechat umlátit palicí?

Proto od něj Dagmar Navrátilová i Karolina Peake obdržely na mobil stejnou zprávu. V ní jim vyhrožoval brutální násilnou smrtí.

„Jak byste ráda umřela? Taky jako ti, co zabíjíte svou lhostejností? Nebo vás mám nechat umlátit palicí? Mně už je všechno jedno a klidně vás zabiju, když vy za zabíjení berete peníze,“ napsal oběma ženám začátkem května Dvořák. Domnívá se totiž, že pokud mu stát nedovolí pěstovat konopí na jeho zahradě pod lesem v Ospělově, jsou všichni lidé, kteří jej potřebují odsouzeni k smrti.

Boj za konopí jako léčivku

Přitom právě obě poslankyně jsou známé svojí snahou o legalizaci pěstování konopí jako léčivé rostliny. „To ale není věc, kterou jedna nebo dvě poslankyně zvládnou za měsíc. Jsme rády, že se nám podařilo otevřít na půdě parlamentu k tomuto tématu diskuzi a v současné době k této problematice připravujeme seminář,“ prohlásila Navrátilová.

S léčivými účinky marihuany má totiž vlastní zkušenosti.

„Kupovala jsem pro dceru tinkturu s výtažkem konopí a ta jí skutečně pomohla. Dá se pořídit naprosto legálně ve specializovaných obchodech. Dovedu si představit, že i u nás by bylo možné pěstování na registrovaných a kontrolovaných farmách. V tomto směru není pan Dvořák rozhodně jediným spasitelem,“ řekla Dagmar Navrátilová.

Svou podporu Dušanu Dvořákovi a jeho pěstování léčebného konopí vyjádřil při jeho prvním soudním procesu i olomoucký primátor Martin Novotný.

„Je třeba rozlišovat záměr a prostředky, kterými se prosazuje. O této poslední věci nic nevím, viděl jsem jen titulek v novinách, tak ji nemohu komentovat. Ale svém původním vyjádření o užitečnosti pěstování konopí pro léčebného konopí nevidím důvod nic měnit. To však není bianco šek na vše, co v této souvislosti dělá Dušan, nebo kdokoli jiný, kdo je angažovaný v téhle problematice,“ komentoval olomoucký primátor svou podporu pěstiteli konopí.

Konopný mág a jeho soudy

Na Dvořákově zahradě v Ospělově už policie sklidila stovky kilogramů konopí. Pěstitele odsoudil prostějovský okresní soud k osmadvaceti měsícům vězení podmíněně a krajský soud rozsudek potvrdil. Zákon totiž podle něj nerozlišuje, k jakým účelům je droga pěstována. To však konopného mága nezkrušilo a odvolal se k nejvyššímu soudu.

Dvořák se marihuany nevzdal a její pěstování v další sezóně je předmětem druhé žaloby. Při tomto procesu už by mu hrozil nepodmíněný trest. Spisy si však vyžádal právě nejvyšší soud. Přelíčení v Prostějově tak bude pokračovat zřejmě až po jeho rozhodnutí. Nové obvinění z vydírání však Dvořákovi zřejmě nebude ku prospěchu.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku