Pokud někdo spáchá tento čin jako člen organizované skupiny nebo ve větším rozsahu, hrozí mu podle zákona až deset let vězení. Konopí, které v domě Dvořákových v Ospělově zabavili při loňské razii policisté, vážilo asi tři sta kilogramů.

Manželé se od počátku hájí tím, že konopí pěstovali pouze pro léčebné účely.

„Pro jaké účely konopí pěstovali, není rozhodující. Nesmí ho mít v množství větším než malém,“ tvrdí státní zástupce Ivo Černík.

U soudu, který nakonec rozsudek nevyřkl a odročil jednání na říjen, se hovořilo asi o osmi stech zabavených rostlin. Dvořák tvrdil, že jich bylo tak tisíc. Jak ale vyplynulo z jeho výpovědi, žádnou evidenci si nevedl.

Zarážející také bylo, že ani Jana Budařová, předsedkyně sdružení Konopí je lék, které Dvořák založil a které bylo jeho hlavním odběratelem, neznala přesné složení mastí a tinktur.

„To přiznám, že nevím,“ odpověděla na otázku soudkyně, kolik a zda vůbec obsahují masti účinnou látku, tedy THC.

Přesto však tato absolventka všeobecného lékařství a autorka obrazů posvátné geometrie předávala tyto masti svým pacientům.

„Je důležité, aby byl organismus toho THC plný,“ popsala stav, v němž je léčba účinná.

Jak často kouříte marihuanu, pane státní zástupce?

Dušan Dvořák kladl během líčení pouze doplňující otázky. Jedna zazněla také během přestávky, kdy se na chodbě setkal se státním zástupcem.

„Jak často kouříte marihuanu, pane státní zástupce?“

„To nebudu komentovat,“ zněla odpověď.

„Nebudete komentovat, já se vás totiž zeptám v soudní síni. Já mám svědky na to, jak… No ne, že vy víte, že to není škodlivý, že jo.“

Tato replika vzbudila u většiny přítomných, zejména členů Pirátské strany, smích.

„Takže máte svědky?“ ptal se státní zástupce.

„No jasně, jak jste po nich loudil, dokonce. Na Pastvinách. Na Pastvinách, už si vzpomínáte?“

„Nepamatuju se,“ odpověděl státní zástupce.

Slibně se rozvíjející dialog přerušilo oznámení soudkyně o pokračování líčení. A v soudní síni už Dvořák svůj dotaz nezopakoval.

Svědci: Za přípravky nechtěl peníze

Před soudem pak policejní specialisté hovořili především o okolnostech razie ze srpna minulého roku, množství zabaveného konopí a obsahu účinné látky ve vzorcích.

Každopádně se prokázalo, že celkové množství delta 9 tetrahydroca­nabinoidu, známého spíše pod zkratkou THC, mnohonásobně převýšilo hranici 0,3 gramu tolerovanou zákonem.

Svědci obhajoby předkládali zejména své zkušenosti s léčbou konopím.

Potvrdili také, že za přípravky Dvořák nikdy nežádal peníze. Ke škodě věci ovšem nezazněl žádný klinický posudek, jenž by prokázal, že jejich uzdravení zapříčinila skutečně Dvořákova tinktura či zelená mast.

Právě ta se objevila v léčitelových rukou o další přestávce.

„Naše děti se nám budou smát, co jsme tady řešili,“ prohlašoval Dvořák, když otevíral kelímek.

Dvořáka se zastal i olomoucký primátor

Na závěr čtvrtečního jednání předložila obžaloba i obhajoba další listinné důkazy. Státní zástupce předal soudkyni Ivoně Otrubové především různé novinové výstřižky a mezi důkazy obhajoby se objevil i dopis olomouckého primátora napsaný na Dvořákovu žádost.

Ten však, stejně jako mnohé další listiny předložené oběma stranami sporu, odmítla soudkyně zařadit mezi důkazy proto, že nepřinášely žádné informace o pěstování a distribuci konopí.

Obhajoba navrhla jako důkaz i DVD se záznamem svědectví. Přestože se nakonec tohoto důkazu vzdala, soudkyně uznala za potřebné si svědkyni vyslechnout osobně.

Z tohoto důvodu odročila jednání na prvního října. Obě strany sporu věří, že v tomto termínu již padne rozhodnutí.