Odborníci ale varují, že jeho užívání může skončit smrtí.

„Na trhu s pervitinem jsou výpadky. Mnohem více lidí než v minulosti proto začalo letos experimentovat se surovým opiem z makovic,“ potvrdila Iva Součková, vedoucí prostějovského sdružení Podané ruce, které provozuje K-centrum specializující se na pomoc drogově závislým a jejich rodinám.

Součková popsala, že opium si jeho uživatelé aplikují i pětkrát denně.

„Žíly na rukou mají kvůli tomu rozpíchané a hrozí jim záněty,“ řekla.

Předávkování opiem může znamenat smrt

Upozornila, že při výrobě drogy z makovic, kterou si v některých případech připravují celé party přímo na polích, nelze odhadnout, jak velkou dávku opia lidé do svých těl vpravují.

„Hrozí, že se uživatelé předávkují, což může skončit smrtí. Opium totiž ovlivňuje proces dýchání,“ zdůraznila s tím, že na rozdíl od pervitinu vzniká při užívání drog z makovic i fyzická závislost.

Národní monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti, které působí při úřadu vlády, přechod uživatelů drog z pervitinu na opium dosud nezaznamenalo.

Počet uživatelů drog nadále roste

„Pro nás je to zcela nová informace,“ konstatovala Eva Škrdlantová, referentka pro vztahy s veřejností.

Statistiky prostějovského K centra ukazují, že lidé nejenže začali více experimentovat s drogami, ale že také přibývá jejich uživatelů.

„Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku jsme ve stejném období toho letošního vydali o pět tisíc injekčních jehel víc,“ srovnala Iva Součková.

Čísla však rostou nejen v oblasti výdeje jehel.

„Letos k nám přišlo kvůli problémům s dětmi zhruba sedmdesát rodičů. Loni jich bylo pouze dvacet,“ poukázala vedoucí K centra.

Rodiče si prý všímají změn chování u svých potomků, vidí, že nechodí domů, a někteří u nich dokonce nacházejí pomůcky k aplikaci drog.