„Dvě osoby bydlely v malé vesnici na Prostějovsku, třetí na Frýdeckomístecku," uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Vařiči z Prostějovska odebírali léky s pseudoefedrinem od známého z Frýdeckomístecka. Jezdil pro ně do Polska, kde není jejich prodej evidován.

Nejméně kilo a čtvrt pervitinu putovalo převážně zpět do Moravskoslezského kraje, kde měl gang většinu odběratelů. V Olomouckém kraji dodával drogu jen několika lidem.

Z gangu putoval za mříže jeden muž zatčený v prostějovském okrese a jeho dodavatel.

„Oběma hrozí trest odnětí svobody ve výši osm až dvanáct let," podotkla Čeplová. Nejmladšího z trojlístku policie neobvinila a propustila jej.

V policejních skladech skončily nejen drogy a laboratorní zařízení, ale i dva vozy BMW X5, dvě pistole, dva samopaly, malorážková puška s optikou a tisícovka nábojů. Zabaveno bylo i sto tisíc korun v hotovosti.

Čtvrtým zadrženým byl čtyřiačtyřicetiletý muž z Uničova. Zda vařil na vlastní pěst, nebo společně s gangem, policisté prověřují. Právě jemu prý kumpáni přezdívali Padrino, tedy Kmotr.

Podle odborníků na drogovou problematiku podobné zásahy bohužel nepřinášejí trvalý efekt. Výroba pervitinu je totiž poměrně jednoduchá.

„Trh se sice na nějakou dobu oslabí, ale po čase stejně vzniknou varny nové," tvrdí vedoucí prostějovského K-centra Iva Velková. Podle ní se podobné díry na trhu zacelují v horizontu zhruba dvou měsíců.