Prostějovští policisté využili svých nových pravomocí a vykázali od začátku letošního roku na deset dní z bytu už tři násilníky. Muži fyzicky a psychicky týrali své ženy a děti. Přesto se opět vrátili domů.

Poslední případ se stal nedávno v Otaslavicích. „Muž v podnapilém stavu fyzicky napadl svoji ženu a syna. Ženě se podařilo zavolat policisty.
Ti muže z domu vykázali. Na místě zjistili, že muž manželku a syna fyzicky napadal už před tím,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková.

Týrané ženy ale většinou odmítají podat na pachatele trestní oznámení.

„Když cítí ohrožení, zavolají policii. Trestní oznámení na muže ale podat většinou nechtějí,“ dodala policejní mluvčí. Jeden z mužů, které policisté na deset dní vykázali z domu, se dokonce už za pár hodin po incidentu vrátil zpátky.

„Žena opět přivolala policii. Stejný scénář se opakoval ještě třikrát. Dopustil se trestného činu maření úředního výkonu,“ vysvětlila mluvčí.

Několik let týrané ženě s dítětem pomáhají v těchto dnech pracovnice Fondu ohrožených dětí v Prostějově. „Žena nás kontaktovala už před třemi lety. Řekla nám, jak ji manžel týrá a že se od něj bojí odejít. K odchodu se odhodlala až teď, po třech letech, kdy je situace doma neúnosná,“ řekla Regina Šverdíková z Fondu ohrožených dětí.

"Když se žena rozhodne od násilníka odejít, zařídíme jí i jejím dětem azyl, jdeme s ní za doprovodu policie do jejího bytu, kde jí sbalíme osobní věci, a třeba i v noci ji dopravíme na místo, kde ji manžel nenajde. Poté zařizujeme úřední záležitosti,“ uvedla Šverdíková.

Po sedmi letech týrání skončila v nemocnici

Přesto se i v takových případech občas stane, že žena nátlak nevydrží a k manželovi, který ji napadá, se vrátí. Sedm let zažívala psychické i fyzické týrání také pětatřicetiletá žena se dvěma dětmi z Prostějova, která od násilnického manžela díky pomoci svých příbuzných před měsícem odešla.

„Manžel byl vždy výbušný, že ale jednou skončím kvůli němu ve špitále, jsem si nikdy nemyslela. První facka a pohmožděniny přišly asi tak po roce známosti. Když se nám narodila dcera, manžel přestal být tak agresivní. Když ale měla rok, začalo se to zase stupňovat. Myslela jsem, že to druhé dítě spraví, a tak jsem otěhotněla. Bohužel to bylo ještě horší. Zajímavé ovšem bylo, že na děti ani nesáhl, naštěstí, to bych ho snad zabila,“ popsala situaci žena, která se rozhodla odejít poté, co před půl rokem skončila kvůli manželově útoku v nemocnici.

„V tu chvíli jsem začala plánovat, jak z toho ven. Moc mi pomohla maminka a bratr. Všechno zařídili. Teď bydlím pár týdnů v podnájmu. Každý den se bojím setkání s manželem. Vlastně se snažím ani moc nevycházet ven,“ zakončila oběť tyrana.