„Vedle v domě bydlí starší manželé a žije u nich vnuk. Často se stává, že přijde v noci opilý, a to pak následuje křik, nadávky a podle toho, co je slyšet, se snad i perou. Občas přijede policie, udělá tam pořádek a je na pár dní klid. Jenže pak se zase všechno rozjede nanovo," líčil trable svých sousedů Petr z jedné z obcí na jihu Prostějovska.

K poslednímu případu domácího násilí vyjížděli policisté v pondělí kolem desáté hodiny večer. Opilý čtyřiatřicetiletý muž nejprve slovně a pak i fyzicky napadl své blízké.

„Muž nejprve velmi vulgárně nadával své přítelkyni, potom přešel i k ranám pěstí, kdy ji dvakrát udeřil pěstí do zad. Neodradilo jej ani to, že v náručí držela jejich desetitýdenního syna," informovala mluvčí policistů Irena Urbánková.

Násilníkovi to však nestačilo a pustil se i do vlastní matky, která s nimi žije ve společné domácnosti.

„Čtyřiapadesátileté ženě sprostě nadával a na závěr vytrhl a zdemoloval dvoje shrnovací dveře," uvedla policejní mluvčí.

Ženy měly strach o své bezpečí a přivolaly policisty. Ti muži naměřili 1,46 promile alkoholu v dechu a na deset dní jej vykázali z domu i jeho bezprostředního okolí. Muž však nenapadl svou rodinu poprvé.

„Takovým způsobem se choval nejméně od prosince loňského roku," uvedla Irena Urbánková.

Co všechno je domácí násilí?

Podoby domácího násilí mohou být různorodé, a to od nadávek či vyhrůžek přes bití, sexuální zneužívání a stálý psychický teror. Podle soudců a policie je ale obětem obtížné pomoci. K násilí dochází totiž nejčastěji v rodinách a příbuzenské vazby jsou mnohdy silnější než touha vyřešit své utrpení. Oběti často doufají, že se situace změní, tají svou situaci před okolím a dokonce se často od útočníků nechají přesvědčit, že si hrubé zacházení zaslouží.

„Domácí násilí se často projevuje na psychice nebo i častými zraněními, pro které nemá člověk věrohodné vysvětlení. Pro odhalení takových případů je důležité, aby si lidé všímali svého okolí, kolegů z práce, sousedů, příbuzných i známých," nechala se slyšet prostějovská státní zástupkyně Naděžda Kezniklová.

Jen za loňský rok se počet případů domácího násilí na Prostějovsku zdvojnásobil. Za obrovským nárůstem stojí podle policistů osvěta, díky které se napadené ženy nebojí týrání a ponižování oznámit policii.

„Ženy mají větší odvahu svěřit se se svým problémem policii. Může za tím být i případ tragicky zesnulé spisovatelky Simony Monyové, kterou její manžel zabil. Řada žen se s tímto problémem nerada někomu svěřuje, protože je ovlivňují předsudky okolí, a také strach o sebe a děti," řekla Irena Urbánková a dodala, že někdy je těžké rozpoznat domácí násilí.

„Domácí násilí lze poznat podle několika specifických znaků, jako je opakovanost, dlouhodobost a stupňování útoků, neveřejné napadání a rozdělení rolí na tyrana a týraného," upřesnila mluvčí policistů.