„Dívka za námi přiběhla do sálu s tím, že seděla na zastávce s chlapcem a zatímco se mu věnovala, někdo jí ukradl kabelku, kterou měla vedle sebe. Byla nešťastná, měla tam prý léky na cukrovku,“ řekl Ctibor Řehulka, jeden ze sokolů, v jejichž režii se taneční zábava konala.

Případ již vyšetřuje policie. „Poškozená měla v kabelce peněženku s penězi, mobilním telefonem, klíči a kosmetikou,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Miroslava Trundová.

Kabelka i kosmetika byly značková, a tak se škoda vyšplhala na dvaadvacet a půl tisíce korun. Daleko větší problém však představovaly ztracené léky.

„Pokud někdo přijde o inzulín, může to pro něj představovat vážné ohrožení. Okamžitě by měl zajít ke svému diabetologovi, který mu předepíše nové. Záleží také na tom, kolik dávěk člověku chybí. Pokud si vzal večerní, stačí když vyhledá lékaře až ráno. Večer nebo o víkendu by měl určitě zajít na pohotovost. Naštěstí naši pacienti jsou v tomto ohledu poučení,“ vysvětlila olomoucká diabetoložka Anna Rancová.

Zloději kradou i glukometry

Cílem pachatelů se však stávají i přímo potřeby pro cukrovkáře.

„Setkáváme se s tím, že zloději našim pacientům kradou glukometry, přístroje na měření hladiny cukru v krvi. Zřejmě se totiž domnívají, že jde o mobilní telefony. Často také nemocní přicházejí i o inzulínová pera, která potřebují k aplikaci léku,“ podotkla Rancová.

Potíže může diabetikovi způsobit i hypoglykemický šok, který se dostaví, pokud se člověk včas nenají. Postižený omdlí a má křečovitě stažené svaly. Podobný stav nastane i v situaci, kdy si nepíchne inzulín včas. Potom omdlí a jeho dech je cítit po acetonu. Lidé si ho pak často nevšímají nebo se od něj drží dál, protože ho považují za opilého.

„Stalo se mi, že jsem ležel na zemi a lidé mě překračovali. Nikdo si mě nevšímal. To jsem se samozřejmě dozvěděl až potom,“ vylíčil svou zkušenost Pavel Oulehla, který trpí těžkou formou cukrovky. Nakonec měl štěstí, že lidé zavolali policii, aby si přijela pro „opilce“, který se povaloval na ulici.