Celkem dvě stě případů, u nichž bylo použito násilí, museli v minulém roce řešit prostějovští policisté.

„Jedná se o loupeže, rvačky na ulicích či ublížení na zdraví," informoval zástupce vedoucího územního odboru Leo Haluza. Zatímco před čtyřmi lety vyjížděli policisté ke 144 případům, za rok se jejich počet zvýšil o šestadvacet a minulý rok o dalších deset.

Dva pokusy o vraždu

Policisté vyjížděli ke třiceti loupežným přepadením a ke dvěma pokusům o vraždu. Jedna z nich se málem stala v únoru v Přemyslovicích a druhá v červnu na konickém nádraží. Při objasňování těchto případů jsou však muži zákona nejšikovnější v kraji.

„Podaří se nám objasnit téměř osmdesát procent případů, což je bezkonkurenčně nejlepší číslo v kraji. Je to důkaz, že policie není v těchto věcech laxní, jak jí lidé často vyčítají," uvedl šéf prostějovských policistů Pavel Novák.

V regionu se naopak snižuje počet obětí domácího násilí.

„Za minulý rok jsme zasahovali u třinácti případů, zatímco v předešlém roce to bylo o čtyři více," informovala mluvčí policistů Irena Urbánková. Nejvíce nahlášených případů evidují policisté na Konicku, kde vyjížděli k pěti případům, o jeden případ méně hlásí policisté z Němčicka.

Ubývá bouraček

Dobrou zprávou je i fakt, že na silnicích ubývá počet dopravních nehod. „Od roku 1997 počet nehod klesá. Loni jsme vyjížděli k 555 dopravním nehodám, což je o stovku méně než v předešlém roce," spočítal Vítězslav Matyáš, šéf prostějovského dopravního inspektorátu.

Naopak přibývá těch, kteří sednou za volant pod vlivem drog. Policistům se minulý rok podařilo přistihnout dvojnásobně více těchto šoférů. „Nárůst je způsoben tím, že se na tuto problematiku více zaměřujeme," uvedl Pavel Novák.

Prostějovští policisté řešili v minulém roce celkem 2320 případů trestné činnosti, polovinu z nich se jim podařilo objasnit.

„Důvodů páchání trestné činnosti je hned několik. Stěžejní je nezaměstnanost a prohlubující se rozdíly mezi jednotlivými vrstvami sociálních skupin," uvedl Pavel Novák. Problémem jsou i lidé závislí na drogách, nedostatečná kontrola toho, jak děti tráví volný čas, a také lhostejnost obyvatel a strach svědků z následné agresivity ze strany pachatelů.