Nejdříve si jej vyhlédli dva sedmnáctiletí mladíci.

„Přistoupili k němu, přičemž jeden z nich ho srazil k zemi a klekl mu na břicho. Druhý pak muži sáhl do kapsy kalhot a vytáhl z ní dva tisíce korun. Ihned poté oba pachatelé odešli,“ vylíčila případ, k němuž došlo v sobotu v noci, prostějovská policejní mluvčí Marta Vlachová.

Daleko horší chvíle měl však oloupený muž ještě před sebou. Po nějaké době s ním zapředl hovor další neznámý muž a také on chtěl peníze.

„Žádné peníze už nemám,“ odpověděl bezdomovec, což však v útočníkovi probudilo agresivitu.

Uchopil jej za mikinu a přitiskl ke stěně domu.

„Potom oběť prošacoval a z kapsy mikiny jí sebral čtyřicet korun a občanský průkaz,“ vylíčila Vlachová pokračování útrap muže bez domova.

Prosil lupiče, aby mu vrátil alespoň občanku, ale tím násilníka jen rozlítil.

„Až mi dáš peníze,“ křičel na něj pachatel a začal bezdomovce bít a kopat.

Ten přitom upadl na zem a schoulil se, aby lépe snášel agresorovy rány. Tehdy násilník pochopil, že už nic nepořídí a utekl. Napadenému muži způsobil zranění obličeje, které mu museli ošetřit lékaři v prostějovské nemocnici.

Policie má popisy útočníků

Policisté mají k dispozici popisy všech tří útočníků.

„V druhém případě se jednalo o muže ve věku od třiceti pěti do čtyřiceti let, štíhlé postavy. Je asi 175 centimetrů vysoký a má krátké, světlé vlnité vlasy,“ sdělila Marta Vlachová

Po lupičích nyní strážci zákona pátrají.

„Případ šetříme jako zločin loupeže s trestní sazbou od dvou do deseti let,“ uvedla policejní mluvčí.

Lidé žijící na ulici se do podobných situací nedostávají zřídka. Pokud bezdomovce někdo napadne, jen těžko se dovolá pomoci.

„Jsou v tomto směru zranitelnější, takže se obětí podobných útoků stávají častěji. Osobně si však na podobný případ z poslední doby nevzpomínám,“ zhodnotil situaci ředitel Azylového domu v Prostějově Jan Kalla.