Člověka by zabil jeden velký panák. „Většina z barelů obsahovala nelegálně vyrobenou vodku," potvrdil Vladimír Machala, vedoucí brněnské hospodářské kriminálky.

Zadržený spolu se svým komplicem, asi padesátiletou ženou z Brna, prodali alkohol padesátiletému muži. Ten po jeho požití v neděli v brněnské nemocnici zemřel. Přiotrávil se jím také čtyřicetiletý muž z Brněnska. Jemu však lékaři zachránili život.

Kriminalista informoval, že muž si nechal část alkoholu otestovat v laboratoři. „Musel tedy dobře vědět, co prodává," upozornil Vladimír Machala. Dodal, že prodejce skončil ve vazbě a za ohrožování zdraví mu hrozí až deset let vězení.

Policisté teď zjišťují, komu dalšímu obvinění alkohol prodávali.

„Zadržený spolupracuje, ale tvrdí, že v Brně už od něj metanol nikdo nekupoval," řekl Vladimír Machala. Kuriózní podle něj je, že muže překvapila policie v době, kdy seděl doma a popíjel s kamarády rum z barelů. I ten obsahoval vyšší množství metanolu, ne ale smrtelné.

Strach o svůj život mají i lidé na Prostějovsku. „Kdo ví, komu ten chlap otrávený alkohol prodal u nás. Vyliju vše, co mám doma. V práci dostávám spoustu flašek jako pozornosti. Nemůžu vědět, co v nich je. Už se opravdu bojím, není to legrace," přiznal prostějovský podnikatel David Malý.

Policie muže vypátrala po hospitalizaci padesátiletého přiotráveného pacienta z Brna, který skončil v Nemocnici u svaté Anny minulý čtvrtek. Upadl do kómatu a v neděli zemřel.

V jeho bytě se našel šestilitrový kanystr od vodky. Byl téměř zcela vypitý. Rozbory ukázaly, že destilát z něj obsahuje 130 gramů metylalkoholu na litr alkoholu, což je jednoznačně smrtelné. Muž se stal již 37. obětí metanolu v České republice.

Jedovatý dárek z Prostějovska

Záhy se policisté dostali na stopu padesátileté Brňanky, která mu kanystr prodala.

Od ní pak vedla stopa na Prostějovsko k hlavnímu distributorovi. V jeho autě se našlo 17 kanystrů. V domě jich bylo tolik, že by pojaly bezmála tisíc litrů alkoholu.

Štěstí měl podle Machaly čtyřicetiletý muž z Brněnska. Přiotrávil se vodkou, kterou dostal darem. Také pocházela z Prostějovska. Byla ale více naředěná. Obsahovala 400 gramů metanolu na litr alkoholu, což je nebezpečné, ale ne smrtelné.

„Oba případy jsou důrazným varováním pro ty, kteří chtějí kupovat před svátky alkohol pod rukou. Riziko otravy nadále trvá," zdůraznil kriminalista.