„Žena utrpěla těžké zranění v oblasti hrudníku. Naštěstí nedošlo k poškození životně důležitých orgánů,“ popsal zranění šéf prostějovské záchranky Pavel Holík.

Napadenou převezli s traumatickým pneumotoraxem a zraněnou plící nejprve do prostějovské nemocnice a později do fakultní nemocnice v Olomouci. „Nyní by již měla být mimo ohrožení života,“ vyjádřil se Holík.

„Muž sám svůj hrůzný čin oznámil na tísňovou linku policie. Ta jej chvíli poté zadržela. Je podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví,“ vylíčila závěr dramatu prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Dodala, že s domácím násilím se policisté setkávají sice často, ale málokdy v takovéto formě. „Většinou jsou to hádky nebo i fyzické potyčky, ale s takovýmto těžkým ublížením na zdraví se setkáváme naprosto ojediněle,“ ujistila policejní mluvčí.¨

Domácím násilím jsou většinou ohroženy právě ženy. V nelehké situaci pomáhají ženám takzvaná intervenční ccentra.

„Formy domácího násilí jsou různé. Vedle fyzického týrání také psychické, emocionální, sexuální, sociální a ekonomické,“ vysvětlila vedoucí jednoho z intervenčních center Kateřina Štěpánková.

Nejbližší takovéto centrum je v Olomouci. Ženy se však samozřejmě mohou obrátit kdykoli také na policii či strážníky, kteří už kontaktují příslušné centrum sociální pomoci.

Týraní je dnes na denním pořádku

Z údajů policistů a Fondu ohrožených dětí vyplývá, že na Prostějovsku jsou v současné době desítky žen, které jejich přítel, druh nebo manžel týrá. Ať už fyzicky nebo psychicky.

Většina z nich se ale ze strachu nebrání, svého partnera nechce udat na policii nebo od něj nechce odejít. Když ženy cítí ohrožení, zavolají policii. Vykázat muže z bytu nebo na něj dokonce podat trestní oznámení ale nechtějí

„V minulosti jsme z bytu jednoho násilníka odstěhovali jeho ženu, kterou čtyři roky týral. Pomohli jsme jí sehnat byt a finančně jsme jí přispěli na první nájem. Bohužel muž ji během několika dnů našel. Neustále ji obtěžoval, na ulici jí sprostě nadával a posílal jí výhružné esemesky. Několikrát jsme s kolegyní byly přímo svědky takových útoků. My ani policie jsme ale nemohli nijak zasáhnout. To by se mělo změnit,“ upozornila Regina Šverdíková z prostějovské pobočky Fond ohrožených dětí.