Lidské ostatky objevili místní v pátek večer při čištění studny na školním pozemku. Soudní znalec na těle mrtvého muže neshledal při ohledání na místě zjevné stopy násilí.

Zda jde skutečně o pohřešovaného důchodce Jaroslava Trbuška, policie ještě oficiálně nesdělila.

Pohřešovaný Jaroslav Trbušek

Pohřešovaný Jaroslav Trbušek. Foto: Policie ČR

Rozhodne analýza DNA

„Zásadní bude analýza DNA, o tu se musíme opírat především," uvedla Čeplová.

Nalezené klíče jsou další stopou ke ztotožnění mrtvého. Možnosti, že je jím byl opravdu hledaný obyvatel Ptení, nahrává i oblečení, které měl na sobě. Stoprocentní jistotu ale poskytnou až odborné lékařské analýzy, které mohou trvat až několik týdnů.

„Pokud jsou zachovány měkké tkáně, tak se při srovnání vzorku s DNA přímých potomků, tedy synů a dcer, dá určit totožnost velice dobře. U vnuků už mohou být rozdíly větší, ale i tak lze příbuznost stanovit. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby byl k dispozici biologický vzorek od téže osoby," popsal metodiku genetického určování archeogenetik Jaroslav Pavelka ze Západočeské univerzity. Srovnávacím vzorkem může být například odstřižený pramen vlasů.

Odborníkům může komplikovat práci i fakt, že tělo leželo několik let ve vodě.

„V takovém prostředí probíhají různé procesy, které neaktivní DNA narušují a voda může ledacos odplavit. Při zachování měkkých tkání by to však neměl být vážnější problém," poznamenal Pavelka.

Jak se do studny dostal?

Po identifikaci budou muset policisté zjistit, jak se mrtvý do studny dostal. Místní tvrdí, že pokud by se skutečně jednalo o Jaroslava Trbuška, tak připadá v úvahu nejspíše nešťastná náhoda. Ve Ptení měl dobrou pověst a lidé jej popisují jako hodného, bezkonfliktního člověka.

„Znal jsem ho od vidění. Chodil k nám denně nakupovat i s rodinou. Obyčejný spořádaný člověk a dobrý zákazník," nechal se slyšet vedoucí místního obchodu Jaroslav Dragoun. (pam)

KAUZA V KROCÍCH

1. Hrůzný nález: ve studni ve Ptení našli lidskou kostru

2. Ptení: mrtvý ve studni byl zřejmě muž

3. Kdo je mrtvý ze Ptení? Policie stále neví, studnu čeká zasypání