Podle statistik prostějovských policistů počet havárií, při nichž figurují motocyklisté, každý rok mírně vzroste. „Letos jsme do konce května zaznamenali pět dopravních nehod, loni čtyři a předloni tři,“ informovala prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková.

Poslední těžká nehoda, na níž měl motorkář lví podíl, se stala zhruba před týdnem. Dvacetiletý řidič jel na motocyklu Honda po silnici z Prostějova do Kostelce na Hané. „Vinou nepřiměřené rychlosti přehlédl na přímém úseku vozovky zpomalující vozidlo Škoda Pick-up, které odbočovalo vlevo k benzínovému čerpadlu,“ popsala případ mluvčí Slavotínková.

Motocyklistovi nepomohlo ani to, že začal okamžitě brzdit. Při střetu s vozidlem utrpěl těžká zranění.

Motorkáři často přeceňují vlastní schopnosti a výrazně překračují povolenou rychlost. „Vysoká rychlost a způsob jízdy patří mezi nejčastější příčiny jejich dopravních nehod,“ potvrdila Slavotínková. Nehody motocyklistů bývají o to závažnější, že nejsou chráněni pásy ani airbacky. „Mají pouze helmy, ale ty leckdy nestačí,“ podotkla Slavotínková.

Řada motorkářů, kteří jezdí rychle a nebezpečně, se snaží vyhnout postihům nelegálním způsobem. Záměrně zakrývají registrační značky například blátem. „Pokud policista takové vozidlo zastaví, musí řidič na místě značku očistit. Žádný postih mu za to ale nehrozí,“ vysvětlila mluvčí.
„Značku jsem si nastříkal speciálním sprejem tak, aby nebyla vidět. Když projedu rychle kolem radaru, je to bez problémů,“ přiznal jeden z prostějovských motorkářů.