Další obžalovanou byla i tentokrát Dana Lauerová, jednatelka Oděvů Praha.

Oproti prvnímu jednání se však k soudu dostavili také svědci. Vesměs se jednalo o bývalé zaměstnance OP Prostějov pracující v oddělení měřenek.

Před soudem hovořili o tom, jak vypadala spolupráce Oděvního podniku a Oděvů Praha a kdo stál za zakázkou pro Národní divadlo a společnost Sazka. Soud se zabýval i zakázkou, kterou od Sazky dostalo OP Prostějov.

Z šestimilionové částky však společnost za ušití obleků inkasovala pouze čtvrtinu, zbytek obdržela společnost Oděvy Praha.

DŘÍVE JSEM PSALI: Žádnou škodu jsem OP nezpůsobil, tvrdil u soudu Milivoj Žák

Svědci ukazují na Kluga

Svědci se nakonec shodli na několika věcech. Jednou z nich bylo, že od projednávaných záležitostí uplynulo hodně času a některé věci si tak přesně nepamatují. Další pak, že za společností Oděvy Praha, prostředníkem mezi OP a některými zákazníky včetně Sazky, stál obchodní manažer Bořivoj Klug.

„Zřejmě pan Klug dojednával podmínky zakázek a ceny. Ale nejsem si jistá," uvedla například svědkyně Erika Kýrová, která pracovala v oddělení měřenek na pozici referentky.

„Pokyny u zakázky Sazky a Národního divadla přicházeli od pana Kluga nebo paní Lauerové," řekl také další svědek Miroslav Horák. Přípravu smluv pak podle svědka Martina Škrkánka řešil také Bořivoj Klug.

Ten se sám objevil v roli obžalovaného, ovšem ve čtvrtečním jednání soudu figuroval pouze jako svědek. Za důležitou osobu ho označil státní zástupce Jaroslav Miklenda.

„Ve čtvrtek proběhlo hlavní líčení, ve kterém byli svědci bývalí pracovníci měřenkového oddělení a klíčový vedoucí pracovník pan Klug," uvedl s tím, že do skončení procesu by nechtěl hodnotit obsah jednotlivých důkazů.

Nejvíce času, více než hodinu a půl, trvalo svědectví Bořivoje Kluga. Během něj v některých případech popřel, že by se s několika dalšími aktéry kauzy znal. Řadu jeho tvrzení se však následně snažil Milivoj Žák vyvrátit.

Tvrzení, že Klug o ničem něvěděl, jsou nevěrohodná, říká Žák

„Podle jeho tvrzení jsem byl v roce 2009 Klugovým přímým nadřízeným. Není to pravda," prohlásil a následně předložil soudu organizační strukturu OP Prostějov.

„Byl náměstkem generální ředitelky a i po změně smluv byl stále členem vysokého managementu. Tvrzení, že o ničem nevěděl a byl jen ve středu managementu je nevěrohodná," dodal Milivoj Žák, který toto tvrzení po jednotlivých svědectvích několikrát zopakoval.

Změna smlouvy

Účastníci soudu se také dozvěděli další informace ohledně smlouvy se společností Sazka. Ta původní se podle nich měnila.

„Pokud vím, zakázka pro Sazku se dělala přes Oděvy Praha. Došlo ke změně smlouvy, nově se podle ní řešila právě nepřímo přes Oděvy Praha. Jednání, kde se tato věc oznámila, se účastnil Bořivoj Klug," řekl svědek Jaroslav Kubeš.

„Myslím si, že znal znění smluv mezi Oděvy Praha, OP a Sazkou," doplnil. Na dotaz právníka Milivoje Žáka, zda považoval smlouvu s firmou Sazka za nevýhodnou, však odpovědět nedokázal. „Neznám podrobnosti," vysvětlil.

Odročeno

O vině nebo nevině Dany Lauerové a Milivoje Žáka soud ve čtvrtek nakonec nerozhodl. Více než čtyřhodinové jednání skončilo odročením na ráno desátého listopadu. K soudu by se za necelé dva měsíce měli dostavit i další svědci, například další bývalí pracovníci OP Prostějov, ale také zástupci firmy Sazka či vyšetřovatel případu.