Ten případ začal nenápadně. Na policejní služebnu se počátkem prázdnin obrátil zoufalý otec čtrnáctiletého chlapce z Přerova, který měl podezření, že jeho syn bere drogy.

Na konci zřejmě nejrozsáhlejšího případu rozkrytí sítě uživatelů a distributorů drog mezi dětmi a mladistvými na Přerovsku je třináct uzavřených trestních spisů.

Pachatelé jsou ve věku od čtrnácti do dvaceti let.

Rozhodčí Karel Landa (uprostřed) na mezinárodní olympiádě mládeže v Maďarsku.
Rozhodčí "divočiny v Bedihošti": Když se na vás žene 30 lidí, není to příjemné

I děti z funkčních rodin 

Podobný případ přerovští kriminalisté nepamatují. Pachatelé totiž distribuovali léky na předpis - Ritalin, který pomáhá pacientům při léčbě poruch pozornosti a ADHD, a Xanax, což je lék proti úzkosti.  

Protože úzkostmi, ale i poruchami pozornosti dnes trpí čím dál více dětí, lékaři oba léky předepisují poměrně často.

„Pachatelé distribuovali léky na předpis ve větším rozsahu i dětem mladším patnácti let. Proto hrozí některým obviněným trest odnětí svobody od dvou do desíti let. Nešlo jen o léky, ale i marihuanu, extázi a pervitin,“ přiblížil komisař přerovské kriminální policie Jaroslav Mikeška.

Policisté zpočátku vůbec netušili, jak rozsáhlou síť uživatelů a distributorů odhalí.

U výslechů ale postupně skončilo sedmdesát dětí a mladistvých - nejčastěji ze základních a středních škol v Přerově, ale i v Olomouci.

Nejednalo se jen o děti ze sociálně slabších vrstev nebo rozvedených manželství, byly mezi nimi i ty z dobře zajištěných a funkčních rodin.

„Nepamatuji si, že bychom v posledních letech evidovali případ tak rozsáhlé skupiny mladistvých a dětí, podezřelých z distribuce. Ve věci jsme prověřovali patnáct až dvacet osob, stíhaných je třináct lidí. Zaměstnalo nás to celé léto a pracovnice přerovského magistrátu z orgánu péče o dítě s námi u výslechů strávily celé léto,“ popsal.

Práce na stavbě autobusového terminálu na Floriánském náměstí v Prostějově 6. 11. 2019
Terminál na "Floriánském" čeká na střechu ze Slovinska. Za tři miliony

Tableta za stovku

Podle policejního komisaře Michala Hradila prodávali obvinění jednu tabletu léku za sto korun. Z výslechů ale vyplynulo, že jejich hlavní motivací nebyl finanční zisk.

„Finanční motivace nebyla hlavním důvodem, i když i stovka je pro mladistvé dost peněz. Osobně si myslím, že svou roli sehrála nuda a vliv skupiny. Mladí lidé se scházeli se na různých místech v Přerově a okolí - někteří si to chtěli jen zkusit, a jakmile do toho vlaku nastoupili, už bylo těžké z něj vystoupit,“ řekl.

Podle něj selhala také kontrola ze strany rodičů.

„Ritalinu se říká dětský koks a je předepisován osobám s poruchami pozornosti a ADHD. Zatímco děti, které touto nemocí skutečně trpí, lék zklidní, zdravé naopak „nastřelí,“ vysvětlil.

Ředitel Azylového centra v Prostějově Jan Kalla
Azylák se připravuje na zimu. Nabízí i novinku, iglou pro bezdomovce

Chlubili se na Facebooku

Při vyšetřování sehrály dosti zásadní roli sociální sítě Facebook a Instagram. Kriminalistům totiž značně usnadnily práci.

„Pokud někdo něco sehnal, hned se tím pochlubil fotkou na Facebooku. Mladiství se často fotili i při konzumaci a v případě, že měl někdo větší množství těchto látek, objevila se na sociálních sítích i pozvánka ke společnému užití, nebo nabídka k zakoupení,“ přiblížil.

Kriminalisté v tuto chvíli nemají poznatky, že by trestná činnost dál pokračovala.

„U pěti dospělých obviněných jsme šli cestou zkráceného přípravného řízení a už máme rozsudky. U mladistvých ve věku od 15 do 18 let se jednalo o šest spisů, které bude projednávat soud. Některé věci ještě dokončujeme,“ zmínil.

Jeden z pachatelů je ve svých sedmnácti letech stíhán dokonce opakovaně pro recidivu. Uživatelům drog zřejmě s jídlem rostla chuť.

„Je to asi poprvé, co se v takové míře objevily léky, ale i konopí a někteří pachatelé už nám přecházeli na tvrdé drogy jako pervitin a extáze,“ uzavřel.

Instalace vánoční stromu na náměstí TGM v Prostějově. Ilustrační foto
Náměstí TGM ozdobí vánoční smrk pichlavý. Pomůžete mu vybrat jméno?