Z relativně snadno dostupných míst mizí hlavně stavební materiál, ale i nářadí. Škody jsou do statisíců a zlodějům prý není vůbec snadné přijít na stopu. Za poslední měsíc zaznamenali prostějovští policisté minimálně šest případů vloupání na soukromá staveniště.

„Krádeže stavebního materiálu se objasňují jen těžce,“ potvrdila policejní mluvčí Alena Slavotínková. „Tuto trestnou činnost mají totiž často na svědomí organizované skupiny z jiných okresů, což vyšetřování ztěžuje. Loni se nám podařilo zadržet tři zloděje, letos ještě ani jednoho,“ uvedla s tím, že kriminalisté z regionálních oddělení mezi sebou spolupracují.

Policisté nevylučují, že věci ze staveb mizí na objednávku, nebo končí ve stavebních bazarech. Majitelé těchto prodejen tvrdí, že k nim lidé nosí jen jednotlivé věci. „Větší množství kradeného materiálu má už předem vytipované nové majitele,“ prozradil vlastník jednoho z prostějovských bazarů se stavebním materiálem. Mohou jimi být chataři či mladí lidé, kteří si budují vlastní bydlení. Na odbyt jde prý hlavně dlažba, dveře, zárubně a sanitární zboží.
„Pokud by se na mém pultu vyskytlo kradené zboží, byl by prodejce snadno zjistitelný. Sepisuji s ním totiž smlouvu, v níž je jeho jméno, bydliště, číslo občanského průkazu a výrobní číslo zboží. Některé kusy mají dokonce záruční list,“ poznamenal obchodník.

Obkladačky, dlaždice, radiátory. To vše si odnesl zloděj, který tento týden vypáčil francouzské okno u novostavby v Klenovicích na Hané. Na stavebním materiálu způsobil majiteli škodu sedmdesát tisíc.

V druhé polovině června se staly terčem lapků novostavby ve Ptení, Čelechovicích na Hané a Myslejovicích. Zmizelo odtud kromě prodlužovacích kabelů několik vrtaček, dvě brusky, řada diamantových kotoučů, řetězová pila, bourací kladivo a další nářadí. Celková hodnota věcí byla asi osmdesát tisíc korun. Za celých sto tisíc pak začátkem minulého měsíce zmizely z hrubé stavby v Krasické ulici v Prostějově elektrické kabely.