„Společně se pokusili odcizit celkem osmnáct kusů volně odložených hliníkových profilů a snažili se je ihned pilkou na železo rozřezat pro snadnější převoz,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Pětašedesátiletý muž a jeho dvaačtyřicetiletý kumpán měli však smůlu. Na místě je přistihli prostějovští policisté. Poškozená firma způsobenou škodu vyčíslila na pětadvacet tisíc korun.

„Byly to jekle na konstrukci pro fotovoltaické elektrárny. Měla je v našem areálu uskladněna firma, která je staví. Bohužel se jich podařilo zlodějům několik rozřezat a měli je složené u brány,“ vysvětlil Martin Zatloukal jednatel Soukromé zemědělské společnosti Čehovice, které část areálu patří.

Podle něj nejde zdaleka o ojedinělý pokus.

„Dřív sem chodili bezdomovci a jim podobní krást železo. Pak jsme to tady vyčistili a věci odvezli. Přesto ještě občas někdo vleze oknem do kravína, jestli tam něco nezbylo,“ popsal situaci Zatloukal.

Drátěné pletivo, kterým je areál ohrazen proti zlodějům nepomáhá a na důkladnou betonovou zeď nejsou peníze. Ostatně proti takovýmto nenechavcům by z zřejmě nepomohla ani ta.

Kradený hliník není problém prodat

Pokud by se zlodějům podařilo hliník ukrást, zřejmě by jej prodali bez větších problémů.

„Nesmí se vykupovat kanálové mříže, dopravní značky a pietní předměty ze hřbitovů. Také strojní zařízení a to je tak široký pojem, že se v praxi nedá příliš použít,“ vysvětlil jednatel společnosti Haná Metal Bronislav Khýr.

Ostatní věci lidé bez problémů do sběren vozí. U rozřezaných hliníkových profilů tedy nemá pracovník výkupu šanci poznat, že nepocházejí například ze stavby. Při odevzdání kovů do sběrny musí každý prokázat svou totožnost.

„U nás vykupujeme pouze na občanský průkaz. Pokud ho někdo nechce ukázat, tak od něj sběr nevezmeme,“ řekl Khýr.

Podle něj však mohou tito lidé uspět v jiné sběrně, která na předpisy nedá.

Policisté nyní předávají případ k soudu. Oběma hrozí za krádež provedenou vloupáním až dva roky vězení.