V předchozích letech byl muž opakovaně odsouzen a potrestán vězením za krádeže, vydírání a loupež. Podle soudců je nepoučitelný delikvent, proto využili možnosti vyměřit v případě zvláště nebezpečné recidivy zostřený trest.

Muž loupil loni v únoru. Přistoupil ke kolemjdoucí ženě, přiložil jí na krk nůž a pod pohrůžkami ji donutil vydat peníze. Žena však měla jen dvacetikorunu. Několik dní předtím ukradl v obchodě na Prostějovsku pánské polobotky.

V předchozích letech přitom muž opakovaně „navštěvoval“ vězení za krádeže, vydírání a loupež. Podle soudců je nepoučitelný delikvent, a proto využili možnosti vyměřit v případě zvláště nebezpečné recidivy zostřený trest. Prostějovští soudci přihlíželi také k tomu, že muž při loupeži použil nůž. To považují za velmi nebezpečné.

Podle Nejvyššího soudu postupovali prostějovští soudci správně. „Zohlednili jsme především skutečnost, že pachatel ke zdůraznění pohrůžky bezprostředního násilí použil nůž,“ uvedl předseda trestního senátu Nejvyššího soudu Vladimír Veselý. Je to pachatel, který tvrdošíjně opakuje zvláště nebezpečné protispolečenské útoky,“ dodal Veselý.

„Přesně ten případ neznám, ale ten muž musel být opravdu nebezpečný recidivista, jeho útoky by se mohly opakovat,“ poznamenal předseda prostějovského okresního soudu Vladimír Váňa.

Prostějovský soudce Antonín Werner považuje muže za zvláště nebezpečného pro společnost. „Osm a půl roku je za loupežné přepadení, z něhož si odnesl dvacetikorunu, velmi vysoký, až neuvěřitelný trest. Pokud se však muž dopouštěl v minulosti dalších trestných činů, je přirozené, že soudce využil vyšší sazby,“ komentoval Werner.