Policie však zatím nemá zprávy o tom, že by někdo v době blížících se Vánoc jehličnany postrádal. „V letošních ani v uplynulých třech letech neevidujeme takové oznámení," vyjádřila se policejní tisková mluvčí Irena Urbánková.

Případným krádežím se snaží předejít samotné lesy.

„S příchodem předvánočního období se riziko krádeží nejen vánočních stromků, ale i jmelí, které roste jako poloparazit na větvích v korunách dospělých stromů skutečně zvyšuje. Lesy ČR proto posilují intenzitu dozoru v lesích a zároveň činí řadu preventivních opatření, aby ohrožené porosty ochránily," informoval Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů České republiky.

Ty před vánočními svátky vysílají do terénu více svých pracovníků, aby ilegální těžaře přistihli při činu. Lesní správa také barví jehličnany v chladu neviditelnou barvou, která při pokojové teplotě začne páchnout.

Nebezpečné krádeže jmelí

Lidé navíc podle Boublíka například při sbírání jmelí ohrožují také sami sebe.

„Při krádežích navíc lidé riskují i své vlastní zdraví a životy, neboť jmelí roste až ve vrcholových partiích stromů, a není proto snadné se k němu dostat. Lidé tak šplhají do obrovských výšek a riskují tak pád, zranění nebo i smrt," dodává s tím, že pokud bude někdo při krádeži přistižený, hrozí mu až patnáct tisíc korun pokuty.

Samotné Lesy České republiky přitom nabízejí k prodeji možné budoucí vánoční stromky. Podle Zbyňka Boublíka je však nabídka omezená.

„Jsou to stromy určitého věku, které porážíme aby uvolnily místo mladším. Kromě stáří je někdy jejich nevýhodou neohebnost. Lidé tak spíše dávají přednost plantážím," vysvětluje.