Způsobili škodu za více než čtyři miliony korun. Jen ze dvou poboček České pošty na Prostějovsku si odnesli statisíce.

Prostějovští kriminalisté spolupracovali při vyšetřování těchto případů s kolegy z okolních okresů a s kriminalisty ze správy Jihomoravského a Severomoravského kraje.

„Tři muže kriminalisté zadrželi na území Brna. Po čtvrtém, sedmatřicetiletém Januzi Bekim stále pátráme. Pokud by někdo věděl, kde se cizinec nachází, může kontaktovat kteroukoliv policejní služebnu nebo zavolat na linku 158,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

K první loupeži došlo druhého dubna letošního roku ve Vřesovicích. Z trezoru místní pošty zloději ukradli několik set tisíc korun. O měsíc později se vloupali do pobočky pošty v Myslejovicích, odkud si odnesli přes sto šedesát tisíc korun.

„Proti obviněným bylo zahájeno stíhání pro trestný čin krádeže. Tři pachatelé jsou nyní ve vazbě. Všem hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ poznamenala Nedělníková.

Podle mluvčí České pošty Dity Václavíkové jsou podobné loupeže velmi ojedinělé.

„Pokud se do obecních poboček pošty vůbec někdo dostane, v devadesáti procentech se mu nepodaří odnést žádný lup. Ve zmíněných případech se muselo jednat o velmi zkušené zloděje, kteří měli o dění na konkrétní poště dobrý přehled,“ prohlásila Václavíková.

Pokud by se podobný případ na Prostějovsku opakoval, bude pošta uvažovat o dalších zabezpečovacích systémech. Pobočky v tomto regionu jsou zajištěny mechanicky, což podle vedení pošty není dostatečné.

„Objekty jsou chráněny speciálními zámky a mřížemi. Bankovky a cenné listiny jsou pak uloženy ve dvouplášťových trezorech,“ doplnila Václavíková.