Hodnota ukradeného zboží nebyla nijak vysoká, zástupci Tesca ji vyčíslili na necelých tři sta korun. Firma navíc o nic nepřišla, protože čokolády putovaly zpátky do regálu.

„Pokusil se je pronést pokladnou pod oblečením. Tak to dělají všichni. Po zadržení je vrátil. Dozvěděli jsme se však, že už byl v posledních třech letech za podobnou věc odsouzen, tak jsme jej převezli na služebnu,“ uvedl před soudem policista, který u případu zasahoval.

Do věznice s ostrahou

Obžalovaný se k soudu nakonec nedostavil. Požádal, aby se jednání konalo v jeho nepřítomnosti. V současné době si totiž odpykává sedmiměsíční trest za krádež věci v hodnotě padesáti devíti korun. Soudkyně Ivana Otrubová zrušila tento rozsudek přerovského soudu a udělila Milošovi souhrnný trest v délce patnácti měsíců ve věznici s ostrahou.

„Vzhledem k bohaté trestné minulosti obžalovaného se už totiž nedá očekávat, že by trest měl výchovný účinek a odradil jej napříště od páchání podobné činnosti. V tomto případě je smyslem trestu zabránit dalšímu provádění krádeží,“ uvedla soudkyně ve zdůvodnění rozsudku.

Příčina Milošových početných odsouzení tkví možná v dávné minulosti.

„Obžalovaný pochází ze špatných sociálních poměrů. Navíc k jeho trestné činnosti dochází vždy pod vlivem alkoholu. Navrhovala bych proto nařízení ústavní léčby,“ prohlásila obhájkyně Lucie Nejedlá ve své závěrečné řeči.

Náprava je jen těžko možná, tvrdí odborník

Podle odborníků je sice možné, že si člověk nese trauma ze svého dětství celý život, měl by se však pokusit vyrovnat se s ním.

„Každý z nás dospělých nese vlastní zodpovědnost. Každému dítěti způsobí rodiče nějaké trauma, ať se snaží sebevíc. Na nás pak je, abychom hráli s kartami, které nám dětství rozdalo. A je na každém, zda se se svým traumatem vyrovná, nebo ne,“ říká psycholog Petr Hroch z olomoucké Poradny pro rodinu.

O možnosti nějaké terapie by se podle něj dalo hovořit při prvním nebo druhém odsouzení. „Devětadvacátý trest však naznačuje, že náprava takového člověka je už těžko možná,“ dodává psycholog.