„Pachatel překonal násilím zámek vchodových dveří a vnikl do domu,“ popsal Weisgärber. Když se majitelé vrátili z víkendové cesty, zjistili, že jim chybí věci za mnoho desítek tisíc korun.

„Zloděj dům prohledal a odcizil zde šperky, notebook, modem na internet, finanční hotovost a platební karty,“ sdělil policejní mluvčí.

Majitelé spočítali nakonec škodu na téměř stopětaosmdesát tisíc korun.

„V této oblasti jsme zaznamenali oproti loňskému roku mírný nárůst,“ prohlásil prostějovský policejní mluvčí Petr Weisgärber.

V případě vloupání do domů či bytů jsou tyto činy spojeny také s porušováním domovní svobody.

„Těch máme za první tři měsíce dvanáct, což je přibližně stejně jako loni,“ uvedl mluvčí.

Vloupal se domu, ale nic neukradl

Poněkud kuriózní případ uzavřeli policisté v pondělí. Jednalo se o vloupání do rodinného domu v Polomí na Konicku, ke kterému došlo třináctého března. Zde zloděj dům také prohledal, ale nenašel nic, co by se mu hodilo. Jedinou škodou byly tedy poškozené vstupní dveře, kterých si majitel cenil na pět set korun.

„Vypátrali jsme podezřelého pětadvacetiletého muže. Majitelé domu však nedali souhlas s jeho trestním stíháním. Pravděpodobně se už nějak dohodli,“ komentoval případ Petr Weisgärber.

V tomto případě se tedy zřejmě jedná o příbuzného někoho z poškozených. Zrušení souhlasu s trestním stíháním je totiž možné pouze u osoby blízké. Kdo je osobou blízkou, je přesně definováno trestním řádem. Jsou to především rodinní příslušníci v přímém pokolení, manželé či druh nebo družka.

„Mohou to být i jiné osoby v rodinném poměru, jejichž újmu by poškozený cítil jako újmu vlastní,“ vysvětlil prostějovský právník Petr Skalka.

Pokud není pachatelem osoba blízká, nemůže už poškozený stíhání zastavit. I kdyby se jednalo třeba o kamaráda.