„Kriminalisté zjistili, že třiadvacetiletý muž bez toho, aby uzavřel licenční či podlicencí smlouvu s autory, umělci, výrobci zvukově obrazových záznamů a dalšími držiteli licencí, stahoval od října 2010 do května 2011 z internetu jejich díla. Ta pak zveřejňoval na zpoplatněných internetových stránkách,“ uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Mladík při stahování nebyl žádný troškař.

„Šlo o celé série populárních seriálů jako například Přátelé, Teorie velkého třesku či Jak jsem poznal vaši matku. Policie přitom zjistila, že pachatel zároveň nelegální rozmnoženiny jednotlivých epizod na takzvané videoservery sám umísťoval. Prostřednictvím jeho stránek zhlédlo pirátské kopie mimořádně mnoho osob, třeba epizody čtvrté řady seriálu Teorie velkého třesku si pustilo téměř 650 tisíc lidí. Kromě příjmů z reklamy a bonusů za uploadované soubory inkasoval obviněný i za prodej triček a placek s motivy seriálů,“ uvedla ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Sledovanost svých stránek zvyšoval muž i vkládáním odkazů na své stránky. Získal tak několik tisíc korun.

Protipirátská unie, která zastupuje distribuční společnosti, vyčíslila škodu podle počtu přístupů k jednotlivým filmům. Toto číslo se podařilo zjistit ale jen zhruba u jedné pětiny souborů. I tak dosáhlo úctyhodných 1 528 788 zhlédnutí.

Podle protipirátské unie přišli distributoři každým shlédnutím o deset korun. Za porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, hrozí mladíkovi až osm let odnětí svobody.

Pirátská strana: S podobným vyčíslením škod nesouhlasíme

Mnoha lidí, kteří čelí podobnému obvinění, se ujímá Česká pirátská strana.

„Zásadně nesouhlasíme s podobnými výpočty škody. Zdaleka to totiž není tak, že ten, kdo se na film podívá zadarmo, by za něj zaplatil,“ tvrdí předseda strany Ivan Bartoš.

Podle něj je ale třeba znát konkrétní okolnosti.

„S tímto případem jsem se ještě neseznámil. Pokud by takový člověk pouze odkazoval na souboru, které jsou někde uložené, tak je to podle nás v pořádku. Pokud ale stažené věci přeprodával a měl z toho zisk, tak zastání u Pirátů nenajde. Hranice mezi svobodným šířením informací a poškozováním práv druhého je velmi tenká a musí se obezřetně hlídat,“ podotkl Bartoš.

Připomněl v této souvislosti nedávný případ z Liberce, kde muži, který vkládal odkazy na filmy na své stránky, spočítali zástupci distribučních společností škodu dokonce na 122 milionů.

„Ten člověk však ty filmy neměl. Pouze na své stránky vkládal odkazy na videa. A podle našeho názoru odkaz není zločin,“ komentoval liberecký případ Bartoš. (pam)